Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Цибуля Регеля Allium regelianum A. Becker ex Iljin

Родина Цибулеві — Alliaceae

Природоохоронний статус виду Рідкісний.

Наукове значення Причорноморсько-прикаспійський диз’юнктивний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні Причорномор’я, Нижнє Поволжя, Передкавказзя. В Україні — степова зона (пд.). Адм. регіони: Дн, Мк, Хс. 

Чисельність та структура популяцій В БЗ «Асканія-Нова» найчастіше в подах пд. частини, найбільша популяція — у нижній частині Великого Чапельського поду, у Малому Чапельському та Мар’янівському подах, а також у подах Старому, Чорній долині, Агайманському, Сугакли (всього в Чаплинському р-ні 15 локалітетів, у сімох цвітуть щорічно, у інших — періодично). У межах Голопристанського р-ну — до 6–7 тис. генеративних особин. Популяції з правостороннім віковим спектром. У посушливі роки рослини пригнічені, насіннєва продуктивність низька. У сприятливі роки активно розмножується вегетативно.

Причини зміни чисельності Розорювання, антропогенні зміни гідрологічного режиму, викошування травостою, механічне пошкодження на пасовищах, несприятливі умови проростання на абсолютно заповідних ділянках (потужна підстилка).

Умови місцезростання Солончаки і солонцюваті місця, як компонент лучно-степових та лучних ценозів в угрупованнях союзу Limonio-Festucion кл.Festuco-Limonietea та порядку Carici praecoci-Elytrigietalia pseudocaesiae. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки, з яйцеподібною цибулиною, над якою під піхвою нижнього листка є численні додаткові цибулинки. Стебло борознисте, внизу з листковими піхвами. Листки (3–4) вузькі, напівциліндричні, порожнисті, зверху жолобчасті, біля основи розширені, коротші від стебла. Суцвіття густе, багатоквіткове, з опадним покривалом. Квітки пурпурові. Цвіте у першій половині липня протягом 2 тижнів. Рясність цвітіння залежить від рівня зволоженості попередніх періодів. Плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і цибулинами. Характерне осіннє проростання цибулин та зимова вегетація.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесено до Червоного списку МСОП, Європейського червоного списку. Охороняють у БЗ «Асканія-Нова» та Чорноморському. Слід вирощувати у ботанічних садах та вводити в культуру. Заборонено викопування, збирання рослин, порушення екотопів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Декоративне, харчове.

Основні джерела інформації Веденьков, Дрогобич, 2003; Вініченко, 2007; Соломаха, Шаповал, 2005; Уманець, 1998; Уманець, Войтюк, Соломаха, 2002; ЧКУ, 1996.

Автори: М.М. Федорончук, О.Ю. Уманець (Червона Книга України)

Фото: В.В. Шаповал

Екологічний календар