Новини. Події

02.02.2022
Результати фотоконкурсу від Центру екологічної інформації
Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара радий оголосити про завершення фото-конкурсу до Дня ...

Детальніше...

02.02.2022
Гончарівка роздає подарунки
На початку тижня співробітники Центру екологічної інформації бібліотеки Гончара завітали до Херсонської ...

Детальніше...

30.01.2022
Глядачі Гончарівки у захваті від фільму «Без тями від зброї»
За кілька днів до показу ми довго вагалися, яку ж стрічку обрати. Але фільм "Без тями від зброї" ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоЦибуля савранська Allium savranicum Besser (A. saxatile auct. non M.Bieb.)

Родина Цибулеві — Alliaceae

Природоохоронний статус виду Вразливий.

Наукове значення Ендемік. 

Ареал виду та його поширення в Україні Поширений у степовій зоні: бас. Дніпра, Сіверського Дінця та Пд. Бугу (рідко). Адм. регіони: Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій Локальні популяції нечисленні та нещільні. Структура популяцій невідома.

Причини зміни чисельності Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування піску, випасання худоби, залісення.

Умови місцезростання Піщані степи другої борової тераси та прируслові вали у долинах річок. Угруповання кл. Festucetea vaginatae на сухих бідних пісках. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки. Цибулини по 1–3 на дуже короткому кореневищі, видовжено-яйцеподібні, з бурими сітчасто-волокнистими напівпрозорими оболонками. Стебла до третини висоти обгорнуті піхвами листків. Листків 3–4, лінійно-ниткоподібних, плескатих. Покривало в 1,5–3 рази довше від зонтика. Суцвіття багатоквіткове, зонтикоподібне, густе, кулясте. Квітки білуваті з рожевим відтінком, листочки оцвітини 1,5 мм завдовжки. Нитки тичинок у понад 1,5 раза довші від оцвітини, пиляки жовті. Цвіте у червні–вересні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняють у Дніпровсько-Орільському ПЗ, НПП «Святі Гори» та ін. Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, видобування піску, заліснення, надмірне випасання худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Декоративне, харчове.

Основні джерела інформації Байрак, Стецюк, 2005; Горєлова, Альохін, 1999; Донбас заповідний. Науково-інформаційний довідник-атлас, 2003; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кучеревський, 2001; Определитель высших растений Украины, 1987; Тарасов, 2005; Флора УРСР, 1950.

Автор: В.М. Остапко (Червона Книга України. 2009)

Фото: В.М. Остапко

Екологічний календар