18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Цибуля савранська Allium savranicum Besser (A. saxatile auct. non M.Bieb.)
Родина Цибулеві — Alliaceae
Природоохоронний статус виду Вразливий.
Наукове значення Ендемік.
Ареал виду та його поширення в Україні Поширений у степовій зоні: бас. Дніпра, Сіверського Дінця та Пд. Бугу (рідко). Адм. регіони: Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп.
Чисельність та структура популяцій Локальні популяції нечисленні та нещільні. Структура популяцій невідома.
Причини зміни чисельності Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування піску, випасання худоби, залісення.
Умови місцезростання Піщані степи другої борової тераси та прируслові вали у долинах річок. Угруповання кл. Festucetea vaginatae на сухих бідних пісках. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–60 см заввишки. Цибулини по 1–3 на дуже короткому кореневищі, видовжено-яйцеподібні, з бурими сітчасто-волокнистими напівпрозорими оболонками. Стебла до третини висоти обгорнуті піхвами листків. Листків 3–4, лінійно-ниткоподібних, плескатих. Покривало в 1,5–3 рази довше від зонтика. Суцвіття багатоквіткове, зонтикоподібне, густе, кулясте. Квітки білуваті з рожевим відтінком, листочки оцвітини 1,5 мм завдовжки. Нитки тичинок у понад 1,5 раза довші від оцвітини, пиляки жовті. Цвіте у червні–вересні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується насінням і вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняють у Дніпровсько-Орільському ПЗ, НПП «Святі Гори» та ін. Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено порушення умов місцезростань виду, видобування піску, заліснення, надмірне випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення Декоративне, харчове.
Основні джерела інформації Байрак, Стецюк, 2005; Горєлова, Альохін, 1999; Донбас заповідний. Науково-інформаційний довідник-атлас, 2003; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Кучеревський, 2001; Определитель высших растений Украины, 1987; Тарасов, 2005; Флора УРСР, 1950.
Автор: В.М. Остапко (Червона Книга України. 2009)
Фото: В.М. Остапко