Новини. Події

02.02.2022
Результати фотоконкурсу від Центру екологічної інформації
Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара радий оголосити про завершення фото-конкурсу до Дня ...

Детальніше...

02.02.2022
Гончарівка роздає подарунки
На початку тижня співробітники Центру екологічної інформації бібліотеки Гончара завітали до Херсонської ...

Детальніше...

30.01.2022
Глядачі Гончарівки у захваті від фільму «Без тями від зброї»
За кілька днів до показу ми довго вагалися, яку ж стрічку обрати. Але фільм "Без тями від зброї" ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоЦибуля круглонога Allium sphaeropodum Klokov (A. paczoskianum auct. non Tuzson)

Родина Цибулеві — Alliaceae

Природоохоронний статус виду Вразливий.

Наукове значення Ендемічний пн.-зх.-причорноморсько-придністровський вид зі спорідненості A. paczoskianum Tuzson — A. flavum L.

Ареал виду та його поширення в Україні Пн.-зх. Причорномор’я, Придністров’я. Зх. Лісостеп, Правобережний Степ. Сх. межа поширення проходить по р. Інгулець. Адм. регіони: Тр, Хм, Вн, Чк, Кд, Дн, Од, Мк, Хс. 

Чисельність та структура популяцій Популяції локальні з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій — 2–10 особин на 1 м2. Популяції стабільні, нормального типу з повночленними віковими спектрами.

Причини зміни чисельності Руйнування екотопів, пасквальні навантаження на екосистеми.

Умови місцезростань Сухі вапнякові кам’янисто-щебенисті ґрунти, у складі кальцепетрофітних угруповань і петрофітно-степових фітоценозів що відносяться до порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20–40 см заввишки. Цибулина куляста, 9–14 мм в діаметрі, з жилкуватими оболонками. Листки (3–5) щетиноподібні, обгортають піхвами стебло до його середини. Покривало у 3–5 разів довше за зонтик. Квітки ясно-жовті, блискучі. Оцвітина дзвоникувата або трубчасто-дзвоникувата 4–5 мм завдовжки. Коробочка 4–5 мм завдовжки з округло-серцеподібними стулками. Цвіте у червні–липні, плодоносить у серпні–вересні. Розмножується цибулинами і насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняють на території пам’ятки природи загальнодержавного значення «Урочище Заліщицька діброва» (Тернопільська обл.) та в ряді заказників місцевого значення в Миколаївській обл. Необхідно розширити мережу заповідних територій, вирощувати вид у ботанічних садах, здійснювати моніторинг популяцій. Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов місцезростань виду, зокрема видобування вапняків.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Вітамінне, декоративне.

Основні джерела інформації Крицька, Новосад, 2004; Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автори: В.В. Новосад, Л.І. Крицька, О.О. Кагало (Червона Книга України. 2009)

Фото: О.О. Кагало

 

Екологічний календар