Новини. Події

02.02.2022
Результати фотоконкурсу від Центру екологічної інформації
Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара радий оголосити про завершення фото-конкурсу до Дня ...

Детальніше...

02.02.2022
Гончарівка роздає подарунки
На початку тижня співробітники Центру екологічної інформації бібліотеки Гончара завітали до Херсонської ...

Детальніше...

30.01.2022
Глядачі Гончарівки у захваті від фільму «Без тями від зброї»
За кілька днів до показу ми довго вагалися, яку ж стрічку обрати. Але фільм "Без тями від зброї" ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоХолодок Палласа (х. Коротколистий) Asparagus pallasii Miscz. (A. brachyphyllus auct. non Turcz.)

Родина Холодкові — Asparagaceae

Природоохоронний статус виду Вразливий.

Наукове значення Рідкісний диз’юнктивно поширений вид.

Ареал виду та його поширення в Україні Причорномор’я, Нижнє Поволжя, Заволжя, Пд. Сибір, Середня Азія. В Україні — на крайньому півдні Степу. Адм. регіони: Дц, Од, Мк, Хс, Кр. 

Чисельність та структура популяцій Популяції малочисельні, з поодиноких особин або невеликих груп особин: Одеська обл. (Куяльницький лиман); Миколаївська обл. (Ягорлицька затока, о. Довгий), Чорноморський БЗ; Херсонська обл. (Голопристанський р-н, пн.-сх. узбережжя Ягорлицької затоки, ділянка Солоноозерна Чорноморського БЗ; острів-коса Тендра, включаючи частину Чорноморського БЗ; Скадовський р-н, о-в Джарилгач; Генічеський р-н, острови Бирючий, Чурюк; Чаплинський р-окол. с. Іванівка, Строганівка — берег Сиваша; Новотроїцький р-н, с. Захарівка); Донецька обл. (Білосарайська Коса), а також в Криму (Тарханкутський п-в: Чорноморський р-н, с. Оленівка, в пограничних до Сивашу районах: с. Рижково; Джанкойський р-н, окол. с. Стовпове). 

Причини зміни чисельності Висока стенотопність виду, слабке відновлення, антропогенне навантаження (розорювання степу), на пляжах — надмірний рекреаційний вплив.

Умови місцезростання Зростає на морських узбережжях та по окраїнах солоних озер, а також на еродованих степових схилах морських лиманів, в угрупованнях порядків Crithmo-Limonietalia, Euphorbietalia peplis, Juncetalia maritimi, Festucetalia vaginatae, Festucetalia valesiacae.

Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина зі звивисто-в’юнким стеблом 25–35 см завдовжки і товстим кореневищем. Гілки короткі, товстуваті, дугоподібно зігнуті. Кладодії серпоподібні, товстуваті, по 3–4(6) у пучках, сизуваті. Листки лускоподібні, у середній частині стебла з короткою шпоркою. Квітки одностатеві, пазушні, на більш-менш довгих квітконіжках, поодинокі або парні; тичинкові квітки з червонуватою, маточкові — з рожевою оцвітиною. Ягоди округлі, близько 5 мм у діаметрі. Цвіте у травні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесено до ЧКУ (1996), як «Asparagus brachyphyllus Turcz.» Охороняють у Чорноморському БЗ, в РЛП «Кінбурська коса» Миколаївська обл.), у заказнику загальнодержавного значення «Білосарайська Коса» Донецька обл.). Рекомендується вирощувати у ботанічних садах. Заборонено зривання рослин для букетів, витоптування.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Декоративне, селекційне.

Основні джерела інформації Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Коломійчук, Подорожний, Пюрко, 2004; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001; Уманец, 1998; ЧКУ, 1996.

Автори: М.М. Федорончук, О.Ю. Уманець, В.П. Коломійчук (Червона Книга України. 2009)

Фото: Т.В. Степаненко

Екологічний календар