Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Нова Маячка волає SOS!

02.03.2010

Станом на 16 лютого в Херсонській області підтоплені 2793 садиби і 165 будинків (вода на рівні підлоги) у 37 населених пунктах 7 районів та в Херсоні (Карантинний острів). Як інформує Головне управління МНС у Херсонській області, значні опади та грунтові води завдали найбільшої шкоди мешканцям Цюрупинського району. Там стоять у воді 1396 садиб. І це — тільки початок, пік стихії очікують з настанням плюсовоїтемператури повітря. Страждають не тільки живі, страждають мертві.
- Викопати могилу в нашому селищі неможливо — грунтові води дуже близько від поверхні. Копнув лопатою - і вже вода, — з болем у голосі говорить Євген Фетісов. — Ховаємо мерців на глибині 40 сантиметрів... При цьому тала вода вже взяла в облогу кладовище і впритул підійшла до крайніх могил...

Двори, городи і сади залиті водою. Будинки тріщать по швах. Підвали перетворилися на басейни, спускатися в які можна лише у високих гумових мисливських чоботях, а краще — в аквалангах. Нормальне життя у селищі паралізоване: люди у розпачі й очікуванні ще більшого лиха — адже попереду масове танення снігу.
Сім з половиною тисяч мешканців Нової Маячки моляться, щоб весна була холодною і тривалою, щоб сніг сходив поступово.
— У найгіршому становищі вулиця Шевченка — найнижча частина нашого селища, — розповідає заступник селищного голови Валентин Кос. — Правда, до того, щоб відселяти людей, справа ще не дійшла. Є кілька зруйнованих будинків, однак у них давно вже ніхто не живе.
За розповідями старожилів Нової Маячки, проблеми з підтопленням розпочалися після будівництва Каховської ГЕС і зрошувальної системи. Але якщо за радянських часів чітко працювала дренажна система, то тепер майже все обладнання численних насосних станцій знищене вандалами. У металобрухт здано все, що можна було відкрутити, відламати, відпиляти...
— З вісімнадцяти насосних станцій у нас зараз діють лише вісім, — уточнює Валентин Кос. — Ми опинилися між двома напастями: фунтовими і талими водами! Щоб вирішити ситуацію з талою водою; почали будувати горизонтальну дренажну систему — 790 метрів'за проектом, глибина каналів, в які стікає тала вода, майже два метри. Звідти воду направлятимуть у Північнокримський канал...
Спеціалісти пропонують прорити канал для збирання води вздовж вулиці Шевченка, але мешканці категорично проти.

— Вони не розуміють, що це — їхній порятунок, — стверджує Валентин Кос. — Не подобається, що поряд з будинками йтиме глибока траншея. Проте її слід облагородити! Приклад сусідньої Подокалинівки доводить, що ця дренажна система діє ефективно. Ми вже завезли на цю вулицю труби, щоб закласти їх навпроти в'їздів у двори. Вода проходитиме через них, і проїзд буде нормальний. Багатьом наша ідея не подобається, але, думаю, їм доведеться з цим змиритися — іншого виходу просто немає. Зараз ми чекаємо на приїзд спеціалістів, які розпочнуть відкачку води з проритих траншей. Тоді всі переконаються, наскільки це ефективно. Жителі так і говорять: побачимо, якщо вода зійде, погодимося, щоб біля наших будинків був проритий канал.

Зона екологічного лиха поширилася на величезну територію. Під водою опинилася не тільки Нова Маячка, але й Подокалинівка, Стара Маячка, частина Великих Копанів... Грунтові води підпирають знизу, тому поверхневим нікуди просочуватися. На думку багатьох селян, помилка влади полягає в тому, що насосні включили надто пізно. «Нижній шар води не відкачали, верхній почав давити. І пішли ми всі «під затоп». А колись у цих краях першою в Україні з'являлася рання картопля. «Раніше її саджали у лютому, а тепер не зможемо висадити до кінця квітня».
— У нас, на вулиці Поштовій, вода у підвалах з'явилася напередодні Нового року, — розповідає житель Старої Маячки Володимир Кузнецов. — Куди ми тільки не зверталися! Влада мовчить і навіть нічого не обіцяє. Раніше ми також потерпали від підтоплення. Але ж приїжджали, дивилися, як будинки полопалися, давали цемент... А ось рятувальники МНС ніколи до нас не приїжджали — кожний рятувався, як міг. Ми самі відкачуємо воду, але через три години вона знову наповнювала підвали. У сусідів худоба у воді стоїть! І це — серед зими! Чи довго корови таке витримають? А городи? Знаєте, як вони у нас влітку виглядають? Зверху від спеки земля тріскається і вкривається кіркою, а копнеш лопатою — вода... Ніякий трактор сюди не зайде — провалиться у болото. А живемо ми зараз лише за рахунок того, що виростає на городах, а вони стоять під водою!

Сьогодні у Старій Маячці працює лише одна насосна станція, що в центрі села, решта розграбовані. План по металобрухту грабіжники давно виконали і перевиконали. А пересічні селяни тепер кричать «рятуйте!» і сподіваються, що насосні станції хтось відремонтує і запустить. При цьому жителі сподіваються, що витрати на електроенергію, використану насосними станціями, візьме на себе держава. За підрахунками селян, одна насосна стан-ція споживає за добу електроенергії на 668 гривень, за місяць — понад 20 тисяч. Жодна сільрада такий тягар витрат не потягне.
— Ситуація ускладнюється тим, що під водою опинилася половина нашого села. — бідкається Володимир Кузнецов. — На сходках кілька разів лунали пропозиції скластися і всім миром вирішити проблему підтоплення. Та не тут-то було! Ті, кого не заливає, не хочуть витрачати свої гроші на закупівлю обладнання. А ми готові, проте наших фінансів не вистачить, потрібну суму ми не осилимо... Тому люди продають свої будинки і виїжджають...

Анатолій Яїцький (Новий день.- №8 (4898).- 18.02.2010)





Екологічний календар