Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Чому горять ліси Херсонщини?

11.09.2012

Прокурор області Костянтин Свіденко та начальник управління СБУ в Херсонській області В'ячеслав Савченко на спільному брифінгу поінформували журналістів про перші результати масштабної перевірки: чому так часто горять ліси Херсонщини?
— З початку нинішнього року на землях лісового фонду області сталася 171 пожежа на площі 2524 гектари, збитки, завдані лісовим ресурсам держави, становлять понад 50 млн. — повідомив Костянтин Свіденко.
При перевірці стану протипожежної безпеки у лісомисливських господарствах області виявлено низку грубих порушень вимог законодавства про пожежну безпеку в лісах та засвідчено фактичну неготовність Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства і підпорядкованих йому лісогосподарських підприємств до лісових пожеж.
— Жодна з лісових пожежних станцій Державного підприємства «Голопристанське лісомисливське господарство» не була оснащена засобами та інвентарем, необхідним для запобігання спалахам пожеж, — зазначив прокурор області. — На посаду начальника лісопожежної станції Корсунського лісництва призначили особу, яка не мала необхідної фахової підготовки та досвіду гасіння лісових пожеж, що фактично унеможливило пожежну оперативність та якість організації роботи з їх ліквідації.
Через те, що не був максимально обмежений доступ населення на територію лісових масивів, виникла пожежа, яка знищила близько 1000 га лісових насаджень та завдала збитків на суму понад 20 млн. гривень. За даним фактом порушено кримінальну справу проти майстра лісу Корсунського лісництва ДП «Каховське ЛГ».
– Упродовж року спеціалісти «Херсонлісу» з власної ініціативи перевірили підготовку до пожежонебезпечного періоду лише 7 з 40 лісництв, що функціонують у складі 10 державних підприємств. Але навіть ці перевірки проведені формально, на вкрай низькому професійному рівні, — підкреслив Костянтин Свіденко.
За висновками прокуратури області начальник Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства належним чином не організував роботу лісогосподарських підприємств, не вжив ефективних заходів, спрямованих на реальне усунення порушень, координацію дій підпорядкованих господарств. Через це порушення мають системний характер та фактично не усуваються.
У свою чергу Державна екологічна інспекція у Херсонській області, яка є основним органом контролю у сфері охорони лісових ресурсів, не забезпечила належне планування роботи. Перевірки проводилися поверхово, факти грубих порушень діючого законодавства залишались поза увагою та без відповідного реагування уповноважених посадових осіб. На думку прокурора області, саме відсутність ефективного контролю цієї інспекції стала однією з головних причин виникнення значних лісових пожеж.
Враховуючи результати перевірок, прокуратура області, через Генеральну прокуратуру України, звернулася до голів Державного агентства лісових ресурсів України та Державної екологічної інспекції України з вимогою притягти до відповідальності керівників та посадових осіб контролюючих органів, які виявили службову недбалість.
— Окрім того, перевірки засвідчили можливу зацікавленість керівництва лісогосподарських підприємств у неналежній організації робіт із дотримання правил пожежної безпеки в лісах, — додав начальник управління СБУ в Херсонській області В'ячеслав Савченко. — Внаслідок збільшення площі пошкоджених пожежами лісів пропорційно зростають обсяги продажу деревини. Так, найбільший дохід від реалізації деревини на експорт лісомисливські господарства області отримали у 2007-2008 роках, коли на землях лісового фонду сталося 430 пожеж на площі 8,7 тисячі гектарів. У цей час за кордон було реалізовано майже 40 тисяч тонн деревини. Це практично втричі перевищує обсяги лісу, експортованого у наступні чотири роки.
Генерал-майор СБУ підкреслив, що остання лісова пожежа на Херсонщині стала приводом для порушення кримінальних справ, матеріали яких уже давно готували співробітники спецслужби. До речі, їх зацікавив і такий факт: системний адміністратор Цюрупинського лісгоспу намагався знищити інформацію за 9 серпня. Чоловіка підозрюють у тому, що він перейменував та заховав відеозапис камери-спостереження за лісами в той день, коли почалася пожежа.
— Слідство розбирається у причинах, які спонукали керівництво лісгоспу та системного адміністратора знищити дані про загоряння, — зазначив В’ячеслав Савченко. — Файл вдалося відновити під час проведення експертизи.
Під час перевірок були встановлені й факти незаконного видобування піску на землях державних лісогосподарських підприємств під виглядом будівництва протипожежних водойм з під'їзними шляхами до них. Зокрема, державне підприємство «Цюрупинське ЛМГ» уклало договір підряду про облаштування тимчасових протипожежних пунктів з рекреаційними зонами на територіях Пролетарського, Дніпровського та Раденського лісництв. «Упродовж 2008-2009 років оплата виконаних робіт здійснювалася надлишками піску з будівництва протипожежних робіт».
Учасники брифінгу повідомили ще один тривожний факт: 9 вересня 2008 року було видано розпорядження голови облдержадміністрації, яким затверджено Положення про порядок фінансування проектування і будівництва тимчасових лісових доріг та водойм протипожежного призначення в лісах області за рахунок надлишку ґрунту, який утворюється при виконанні будівельних робіт. Але цей наказ тодішнього губернатора грубо суперечив Кодексу України про надра.
За документом прокурорського реагування вищезазначене розпорядження 6 квітня 2009 року було скасовано. Лише 18 травня 2010-го в. о. начальника Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства видав наказ, яким зобов'язав директора ДП «Цюрупинське ЛМГ» вжити термінових заходів щодо припинення реалізації та вивезення за межі підприємства піску та грунтово-піщаної суміші. Однак пісок продовжували вивозити. Природні ресурси протиправно вилучалися та розпродавалися.
Прокурор Херсонської області повідомив, «Основною причиною існування такої ситуації є поєднання в особі лісогосподарських підприємств контролюючих та комерційних функцій. У зв'язку з цим через Генеральну прокуратуру України ініційовано внесення відповідних змін до законодавства у сфері лісової справи. Не повинні рубати та продавати ліс ті, хто має його охороняти та примножувати».

Анатолій Яїцький (Новий день. – №37 (5031). – 06.09.2012)





Екологічний календар