18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
На сесії обласної ради минулої п'ятниці депутати без будь-яких питань і дискусій проголосували за дозвіл добувати пісок комунальному підприємству «Олешки» (родовище «Саги») і товариствам з обмеженою відповідальністю «Південноукраїнський пісок» та «Георесурси». Наша газета не раз виступала з приводу незаконності видобутку піску, але незважаючи на це та на громадські протести, влада і обранці народу підтримали інтереси підприємців.
Громадська рада при облдержадміністрації активно займається питаннями законності видобутку пісків на Лівобережжі. Голова комітету з питань ветеранів-афганців, чорнобильців та екологічної політики ради Валерій Гурковський надав редакції копію заяви до прокуратури області, в якій стверджується, що з 2008 по 2012 роки комунальним підприємством «Олешки» вивезено і розкрадено понад 715 тисяч тонн піску на суму близько 14 мільйонів гривень. На думку членів Громадської ради, незаконно видобутий пісок реалізовували комерційні структури АТЗТ «Круз» (м. Херсон), шведська фірма «Дунапак» (м. Цюрупинськ) та ПП Челишев (м. Херсон).
Передісторія підприємницької діяльності на Лівобережжі така. Раз на три роки в нижньодніпровських пісках горить ліс, який потім приїздять гасити навіть президенти. Щоб убезпечити ліси від знищення вогнем, необхідно побудувати 370 км ґрунтових доріг та 62 водосховища для пожежників.
- Під виглядом будівництва пожежозахисних об'єктів підприємці добували пісок на продаж, - так зазначив голова одного з комітетів Громадської ради при ОДА Юрій Бичковський, коментуючи ситуацію.
Цікаво, що за п'ять років прокладено всього 18 км доріг, з них 7,5 км - за державні кошти.
Директором комунального підприємства Цюрупинської райради «Олешки» згідно усіх документів є Г.В. Журавко, але у зверненні Громадської ради до прокуратури стверджується, що фактично це підприємство підконтрольне колишньому народному депутату-регіоналу Олексію Журавко.
В 2009 році «Олешки» звернулися до Цюрупинського лісомисливського господарства за дозволом на геологічну розвідку для подальшого видобутку корисних копалин. Дозвіл їм надали, незважаючи на те, що роком раніше господарство оштрафували на півмільйона гривень за незаконний вивіз піску тим же КП «Олешки». Штраф господарство сплачує до цього часу, а «Олешки» вже отримали дозвіл на видобуток піску від обласної ради, - розповів журналіст Володимир Косюк.
Залишилося тільки отримати дозвіл на використання земельної ділянки від облдержадміністрації, але перш за все нотаріально завірену згоду має надати лісомисливське господарство, - повідомила головний спеціаліст Управління держземагенства в Херсонській області Наталія Ковальова.
Мова йде про 50 га землі, які, до речі, розташовані на території ландшафтного парку «Саги», - стверджує журналіст Тарас Бузак.
Взагалі - це невивчене питання: наскільки глибоко можна копати? 50 гектарів, які виділено «Олешкам», за категорією цільового призначення, - просто піски, - зазначив директор Цюрупинського лісомисливського господарства Олександр Бекер.
Жива природа від видобутку наче не постраждає, але ж самі піски є природним накопичувачем глибинних підземних вод, - стверджують науковці. «Якщо ми знімемо прошарок піску в 2 метри, то можливо екосистема це витримає. Якщо ж ми знімемо 8 метрів, то чи забагато це буде, чи ні? Ми до цього часу не знаємо», - задається питанням голова обласної федерації споживачів Віра Задніпрянна.
Питання актуальне на даний час, бо голова ОДА Микола Костяк після сесії облради зазначив, що пісок і так видобувають вночі підпільно, а офіційне виділення ділянки упорядкує видобуток і дасть змогу наповнювати бюджет. Голова облради Віктор Пелих заспокоював моїх колег тим, що дозвіл на видобуток надано на 5 років, а не на всі 49.
Представники громадськості дивуються, чому таке важливе питання сесії не було обговорено на громадських слуханнях. Влада приймає рішення абсолютно нехтуючи думкою громадськості. На даний момент Громадська рада підготувала звернення до жителів області, а також звернення до Кабміну та позов до суду на обласну раду.
Отже, пісок, здається, все ж добуватимуть. Чи загрожуватиме це навколишньому середовищу і наскільки саме - невідомо. І головне, хотілося б дізнатися, чи побудують нарешті дороги та водосховища для захисту лісів від пожеж підприємства-пісочники, коли їм вже дали офіційні дозволи на вивіз копалин? Лісів на Херсонщині за останні десять років стало на 15 відсотків менше. Якщо до спеки долучаться постійні суховії, від яких захищають дерева, то на хоч якийсь врожай уже можна буде не сподіватися.
Євген Дащенко (Вгору. – №29 (564). – 18.07.2013)