http://artkavun.kherson.ua/ . ua Wed, 21 Mar 2012 00:00:00 +0200 Wed, 13 Mar 2013 16:22:00 +0200 http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss JP-adminka info@eco.ks.ua jaroslav.ks@gmail.com Дніпро – джерело питного водопостачання населення України http://eco.ks.ua/information_about_dnipro.htm?n=691 Нещодавно відбулися помітні події в екологічному житті України: третій міжнародний екологічний форум «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета» (м. Херсон) та трете засідання Басейнової ради річки Дніпро (м. Дніпропетровськ). Під час цих зустрічей розглядалися проблеми стану Дніпра.
Незадовго до цих зустрічей в пресі з'явилося повідомлення, що незадовільний стан водогосподарства та водопостачання стали предметом уваги Генеральної прокуратури України.
Головною причиною такої ситуації генеральний прокурор назвав відсутність комплексного підходу до вирішення водних проблем та зазначив, що Міністерство охорони здоров'я України до сьогодні не розробило гігієнічні вимоги для забезпечення контролю за якістю питної води.
Тому своїм розпорядженням він створив Дніпровську екологічну прокуратуру, до складу якої увійшли міжрайонні екологічні прокуратури Чернігівської, Київської, Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей. Будемо сподіватися, що врахування світового досвіду та уважне вивчення нашого національного водного законодавства та практики його застосування дасть свої результати.
Варто зазначити, що ще в 1996 році Міністерство охорони здоров'я України розробило для запровадження санітарні норми і правила для питної води, але їх прийняття постійно переноситься.
В своїх виступах в Херсоні та Дніпропетровську я зупинився на необхідності співпраці керівництва областей для вирішення водогосподарських проблем Дніпра. Я вважаю, що підготовка та укладання міжобласної басейнової угоди — перший крок для здійснення контролю та управління якістю поверхневих вод Нижнього Дніпра.
Водний кодекс України (ст. 13) наголошує, що «державне управління в галузі використання й охорони вод та відтворення водних ресурсів здійснюється за басейновим принципом». Однак на сьогодні це лише декларація через відсутність організаційної структури і конкретних планів щодо її реалізації в майбутньому. Заслуговує уваги ініціатива Нікопольської міської ради, яка в листопаді 2007 року прийняла звернення до Дніпропетровської обласної державної адміністрації та обласної ради щодо необхідності міжобласної співпраці та підготовки міжобласної басейнової угоди.
Варто відзначити, що в лютому 2007 року Нікопольською міською радою було прийнято важливе рішення щодо проведення екологічного аудиту. Схоже, що нинішній склад міської ради не здатний зрозуміти необхідність виконання рішення, прийнятого попередниками.
Зміни клімату ведуть до нестачі прісної води. Однак цієї проблеми вперто не хочуть бачити «стратеги», які планують нарощування потужностей ядерної енергетики та інших водовитратних галузей промисловості.

Необхідно звернути увагу, що в басейні Дніпра щільність розміщення атомних станцій перевищує середній рівень інших країн світу: у США — в 7 разів, у Франції — в 10 разів. Світовий досвід не має аналогів такої концентрації потужностей атомної енергетики в одному місці. Накопичені у водосховищах України 48,23 куб. км води для потреб енергетики та інших галузей Промисловості України перевищують рівень дозволеного Водним кодексом України.
Водне законодавство розвинених країн передбачає першочергове і пріоритетне використання води для забезпечення існування людини і всього живого на планеті. Наше водне законодавство потреби у воді промисловості та людини ставить в один ряд. Саме це стало однією з головних причин погіршення якості питної води, джерелом якої є поверхневі води.
Ще за часів СРСР Академія наук заявила, що водні ресурси України вичерпаній не допускають будівництва нових атомних блоків та розбудови інших водовитратних галузей промисловості. Тому тим паче викликають здивування та обурення відомчо-корпоративні плани розширення Запорізької АЕС та будівництво Каховської ГЕС-2.
На засіданні Басейнової ради річки Дніпро представники громадських організацій, ВЕР «Хортицький Форум» чітко заявили, що Дніпро, це перш за все джерело питного водопостачання більшості населення України. Тому правомірним буде вимагати:
— підготовки та прийняття разом з Російською Федерацією та республікою Білорусь Міждержавної Конвенції Дніпра;
— публікації Національної доповіді про стан поверхневих вод та якість питної води згідно з постановою Кабінету Міністрів, яка розробляється без врахування нормативних вимог щодо пріоритетності питного водопостачання і не публікується окремим виданням за підписом відповідальних осіб;
— Кабінету Міністрів припинити надання дозволів на поставку питної води з відхиленням від встановлених нормативів та переносу термінів впровадження нормативних документів щодо якості питної води з порушенням вимог вітчизняного та міжнародного законодавства;
— перегляду та затвердження відповідними державними структурами «Правил експлуатації водосховищ Дніпровського каскаду», які введені в дію в 2002 році, забезпечивши якість поверхневих вод для дотримання нормативних показників питного водопостачання;
— відмовитися від відомчо-корпоративних планів нарощування потужностей промисловості та енергетики без врахування стану якості та кількості водних ресурсів в басейні всього Дніпра;
— підтримати ініціативу громадських організацій та пропозиції щодо підготовки та укладання Нижньодніпровської міжобласної басейнової угоди;
— рекомендувати державним обласним адміністраціям Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей доповнити стратегічні плани розвитку розділом взаємоузгоджених підходів до переходу на інтегроване управління спільним водним об'єктом з дотриманням басейнового принципу;
— підтримати громадські проекти «Нижньодніпровська басейнова угода — веління часу» та «Каховське водосховище: передісторія регіону, задум і створення, сьогодення, проблеми, перспективи.
Залишається сподіватися, що наш крик про допомогу почують, і відповідні заходи будуть прийняті.

Наша довідка:
В грудні 2006 року на науково-практичній конференції було створено Нижньодніпровську громадську басейнову раду Всеукраїнського екологічного руху «Хортицький форум» та затверджено проект «Каховське водосховище: передісторія регіону, задум і створення, сьогодення, проблеми, перспективи».

Вячеслав Сандул (Проспект Трубников. – № 100. – 15.12.2011)

 

]]>
Wed, 13 Mar 2013 16:22:00 +0200 http://eco.ks.ua/information_about_dnipro.htm?n=691 http://eco.ks.ua/information_about_dnipro.htm?n=691