Новини. Події

05.10.2021
Херсонські школи теж хочуть бути еко-френдлі
Нам, співробітникам Центру екологічної інформації Гончарівки, дуже приємно, коли екологічним способом ...

Детальніше...

04.10.2021
Майстер-клас з 3-D моделювання у Гончарівці
Увага Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара та ГО «А що зробив ти?» запускають ...

Детальніше...

04.10.2021
Синергія бібліотеки Гончара та Центру зайнятості
На бібліотечній платформі розвиваються унікальні форми соціального партнерства у сфері інформаційного ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоВсі новини

Люфа: практична ботаніка від Екоцентру

21.07.2020

 Чи любили ви в дитинстві науково-популярну літературу? Якщо ваша відповідь – так, то наступне питання: як читання книжок з ботаніки може бути пов’язане з миттям посуду?

А справа виявляється в губках для миття. Рожевих, зелених, жовтих та червоних поролонових губках, які люблять багато господинь. Їх радять міняти раз на тиждень, а ще вони дешеві і їх не шкода викинути. Чи все-таки шкода?

Скільки ж їх, тих викинутих губок? 52 тижні помножимо на товщину стандартної губки і отримаємо більше, ніж півтораметровий паралоновий стовпчик. А тепер завітаємо до невеличкого, в принципі, багатоквартирного будиночка – квартир на 200. Викинуті тут господинями за рік паралонові губки складуть вже чималенький такий куб. І розкладатися цей куб буде близько 200-300 років. Багатенько може назбиратися, зважаючи на те, скільки будинків і квартир лише в одному мегаполісі.

Що ж робити? Невже вертатися до стареньких ганчірок із зношеного одягу? Можливо, як варіант. Але є й більш цікаві альтернативи. І тут на допомогу якраз і приходить ботаніка.

Губки для миття посуду можна плести із різних рослинних волокон. А ще вони можуть рости як гарбузи. І це не порівняння для краси. Бо люфу, рослинну губку, відносять саме до родини Гарбузових. Про неї відомо давно, її згадує ботанік та педагог Микола Верзілін, який писав цікаві книги про рослини ще в середині XX століття. Його книги є у фондах нашої книгозбірні. З люфи завжди робили непогані й недорогі банні мочалки. І от зараз, коли людство шукає екологічні альтернативи для речей щоденного використання, ця, безумовно, цікава рослина раптом стає іще й модною.

Молоді плоди люфи їстівні та схожі на кабачок, але, якщо дати їм дозріти, то залишаються лише волокнисті судини. Це й дає можливість широкого її використання в побуті. Окрім губок і мочалок, з люфи також роблять фільтри, теплоізоляцію, капелюхи, циновки і навіть абажури.

А ще, все більше людей замислюється про вирощування її у себе вдома. І вже можна знайти приклади вдалих спроб і в нашій країні. Видання «Овочівництво відкритого грунту» містить інформацію про люфу, її різновиди та вирощування.

Якщо вас цікавить ботаніка та ви хочете більше дізнаватись про екзотичні і корисні рослини, завітайте до Гончарівки.

Екологічний календар