Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Всі новини

Люфа: практична ботаніка від Екоцентру

21.07.2020

 Чи любили ви в дитинстві науково-популярну літературу? Якщо ваша відповідь – так, то наступне питання: як читання книжок з ботаніки може бути пов’язане з миттям посуду?

А справа виявляється в губках для миття. Рожевих, зелених, жовтих та червоних поролонових губках, які люблять багато господинь. Їх радять міняти раз на тиждень, а ще вони дешеві і їх не шкода викинути. Чи все-таки шкода?

Скільки ж їх, тих викинутих губок? 52 тижні помножимо на товщину стандартної губки і отримаємо більше, ніж півтораметровий паралоновий стовпчик. А тепер завітаємо до невеличкого, в принципі, багатоквартирного будиночка – квартир на 200. Викинуті тут господинями за рік паралонові губки складуть вже чималенький такий куб. І розкладатися цей куб буде близько 200-300 років. Багатенько може назбиратися, зважаючи на те, скільки будинків і квартир лише в одному мегаполісі.

Що ж робити? Невже вертатися до стареньких ганчірок із зношеного одягу? Можливо, як варіант. Але є й більш цікаві альтернативи. І тут на допомогу якраз і приходить ботаніка.

Губки для миття посуду можна плести із різних рослинних волокон. А ще вони можуть рости як гарбузи. І це не порівняння для краси. Бо люфу, рослинну губку, відносять саме до родини Гарбузових. Про неї відомо давно, її згадує ботанік та педагог Микола Верзілін, який писав цікаві книги про рослини ще в середині XX століття. Його книги є у фондах нашої книгозбірні. З люфи завжди робили непогані й недорогі банні мочалки. І от зараз, коли людство шукає екологічні альтернативи для речей щоденного використання, ця, безумовно, цікава рослина раптом стає іще й модною.

Молоді плоди люфи їстівні та схожі на кабачок, але, якщо дати їм дозріти, то залишаються лише волокнисті судини. Це й дає можливість широкого її використання в побуті. Окрім губок і мочалок, з люфи також роблять фільтри, теплоізоляцію, капелюхи, циновки і навіть абажури.

А ще, все більше людей замислюється про вирощування її у себе вдома. І вже можна знайти приклади вдалих спроб і в нашій країні. Видання «Овочівництво відкритого грунту» містить інформацію про люфу, її різновиди та вирощування.

Якщо вас цікавить ботаніка та ви хочете більше дізнаватись про екзотичні і корисні рослини, завітайте до Гончарівки.





Екологічний календар