Новини. Події

02.02.2022
Результати фотоконкурсу від Центру екологічної інформації
Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара радий оголосити про завершення фото-конкурсу до Дня ...

Детальніше...

02.02.2022
Гончарівка роздає подарунки
На початку тижня співробітники Центру екологічної інформації бібліотеки Гончара завітали до Херсонської ...

Детальніше...

30.01.2022
Глядачі Гончарівки у захваті від фільму «Без тями від зброї»
За кілька днів до показу ми довго вагалися, яку ж стрічку обрати. Але фільм "Без тями від зброї" ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоЦибуля скіфська Allium scythicum Zoz

Родина Цибулеві — Alliaceae

Природоохоронний статус виду Вразливий.

Наукове значення Південнопонтичний ендемік з нез'ясованим таксономічним статусом.

Ареал виду та його поширення в Україні Пн. Причорномор’я. В Україні — на пд. Степу (Голопристанський та Чаплинський р-ни). Адм. регіон: Хс.

Чисельність та структура популяцій Відомо кілька місцезнаходжень. Вид раніше зростав у БЗ «Асканія Нова» (поди Солоний, Джамбек), але зараз ці ділянки розорані. На території Чорноморського БЗ вид вперше зібрано в 1998 р. на ділянці «Ягорлицький
кут». Максимальна чисельність за період спостережень (біля 59 квітучих особин) відмічена в 2003 р. Особини дифузно розкидані в мікроподах Ягорлицького п-ва. 

Причини зміни чисельності Природна низька чисельність виду, стенотопність, антропогенне порушення екотопів, залежність від природного гідрологічного режиму території.

Умови місцезростання Зростає на солонцюватих степових подах, на важкосуглинкових лучних солонцях і хлоридних солончаках, в тих самих ценотичних умовах, що й Allium regelianum (угруповання союзу Limonio-Festucion порядку Festuco-Limonietalia кл. Festuco-Limonietea), утворюючи з ним змішані популяції. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 30–70 см заввишки. Цибулина яйцеподібна, з майже шкірястими яснобурими оболонками; цибулинки ясно-коричневі, тонко вздовж зморшкуваті. Стебло порожнисте, тонко-борознисте, вкрите піхвами стеблових листків до 2/5 висоти. Листки (3–4) напівциліндричні, зверху жолобчасті, 1–2 мм завширшки. Покривало коротше від суцвіття, дводільне. Суцвіття багатоквітковий зонтик, біля основи з пучком зменшених тичинкових квіток на коротких ніжках. Листочки оцвітини кремуваті або ліловуваті. Квітує у червні–липні, плодоносить у липні–серпні. Розмножується насінням і цибулинами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесено до Європейського червоного списку. Охороняють у Чорноморському БЗ. Необхідне додаткове вивчення таксономічних, хорологічних, та еколого-ценотичних особливостей виду. Рекомендується надання природоохоронного статусу існуючим місцезнаходженням, вирощування у ботанічних садах. Заборонено викопування, зривання квітів, порушення екотопів, зокрема розорювання ділянок.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Декоративне, харчове.

Основні джерела інформації Веденьков, Дрогобич, 2003; Коломійчук, 2002; Уманець,1998, Фіторізноманіття національних природних парків України, 2003; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.

Автор: М.М. Федорончук, О.Ю. Уманець, В.П. Коломійчук (Червона Книга України. 2009)

Малюнок: І.В. Маханьков

Екологічний календар