18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Брандушка різнобарвна (Пізноцвіт різнобарвний) Bulbocodium versicolor (Ker Gawl.) Spreng. (B. ruthenicum Bunge, B. vernum L. subsp. versicolor (Ker Gawl.) K. Richt., Colchicum versicolor Ker Gawl.)
Родина Пізньоцвітові — Colchicaceae
Природоохоронний статус виду Вразливий.
Наукове значення Європейський з диз’юнктивним ареалом вид.
Ареал виду та його поширення в Україні Лісостепова та Степова зони на Східноєвропейській рівнин: від Беса рабської до Приволзької височини (Молдова, Україна, Росія), зрідка — в Угорщині, Румунії, Сербії, Італії. В Україні — переважно в Лісостепу та Степу, ізольований локалітет в Прут-Дністровській рівнині (5 місцезнаходжень). Адм. регіони: Кв, Чн, См, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп.
Чисельність та структура популяцій Популяції від кількох квадратних метрів до 5–25 га, з чисельністю — від кількох десятків до 15 тис. різновікових особин, зі щільністю від 2–5 до 136–160 особин на м2. У непорушених або малопорушених місцях сформувалися гомеостатичні популяції з лівосторонніми спектрами. У порушених умовах (лісорозведення на схилах) популяції регресивні, з правосторонніми спектрами.
Причини зміни чисельності Розорювання, терасування та заліснення схилів, інтенсивний випас, збирання букетів.
Умови місцезростання Степи кл. Festuco-Brometea, екотони між широколистяними лісами та лучними степами на схилах балок. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 8–15 см заввишки. Бульбоцибулина яйцеподібна, з чорнобурими оболонками. Листки (здебільшого 3) ланцетно-лінійні, з ковпачкоподібною верхівкою. Квітки поодинокі або по 2–3 з’являються одночасно з листками, лілові. Цвіте в березні–квітні. Плодоносить в травні. Плоди — видовжені або видовжено-яйцеподібні коробочки. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняють в ПЗ «Єланецький степ», Луганському, Українському степовому, заказниках, заповідних урочищах, ботанічних пам’ятках природи Полтавської та Запорізької обл., в РЛП «Тилігульський» (Одеська обл.) Заборонено розорювання, терасування та заліснення схилів, інтенсивне випасання, збирання букетів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Вирощують в ботанічних садах (Національному ім. М.М. Гришка НАН України, Донецькому НАН України, Криворізькому НАН України, Чернівецького університету).
Господарське та комерційне значення Декоративне, лікарське.
Основні джерела інформації Байрак, Стецюк, 2005; Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Гончаренко, Карпенко, 1998; Кучеревський, 2001; Мельник, Гриценко, Шевченко, 2006; Приходько, 1994; Чорней, Буджак, Токарюк, 2000.
Автори: В.І. Мельник, В.В. Гриценко, М.М. Перегрим, Д.Ю. Шевченко, С.А. Приходько, О.М. Байрак (Червона Книга України. 2009)
Фото: В.В. Буджак