Коли енергія не на користь
27.10.2009Майбутній Національний природний парк «Нижньодніпровський» знов потерпає від зазіхань. На цей раз - енергетиків.
Справа в тім, що ділянка від Каховської ГЕС до Дніпровського лиману включена до проекту будівництва нової магістральної лінії електропередач «Запорізька АЕС- підстанція «Каховська» напругою у 750 кіловольт. Представники громадських екологічних організацій вважають, що це може мати негативні наслідки як для місцевих мешканців, такі для навколишнього середовища.
Відповідно до вимог міжнародних фінансових інституцій Національна компанія «Укренерго» для отримання 350 млн. евро кредиту на будівництво нової лінії електропередач, має підготувати матеріали з оцінки впливу на навколишнє середовище та провести консультації з громадськістю. На все про все відводиться 4 місяці. Половина терміну вже спливла, а вичерпної інформації на місцях і досі немає,- кажуть екологи.
За словами представника Національного екологічного центру України Юрія Урбанського, опір посадовців і їх небажання оприлюднити хоча б якісь з необхідних матеріалів має певне пояснення. «Ми розцінюємо будівництво цієї лінії як сигнал для розширення Запорізької АЕС», - каже він. Роблячи такі заяви, Ю.Урбанський спирається на Енергетичну стратегію України до 2030 року: «В стратегії чітко зазначено, що ця лінія необхідна для того, щоб стабілізувати роботу української мережі і забезпечити експорт електроенергії за кордон».
Порушити ці плани може створення Національного природного парку «Нижньодніпровський». Адже за законом, на заповідних землях заборонено вести індустріальну діяльність. За словами херсонського біолога Євгена Романа, сьогодні через коридор, який потрапив до проекту будівництва високовольтної лінії, мігрує близько 200 видів птахів, майже половина з них внесена до Червоної книги України.
Національний екологічний центр України вже звернувся до Європейського банку реконструкції та розвитку з проханням переглянути доцільність виділення кредиту для будівництва небезпечного об'єкту і відновити процес громадських консультацій у повній відповідності до політики та процедур банку.
Як повідомили екологи, найближчі громадські слухання з цього питання мають пройти у кількох населених пунктах Херсонщини: 27 жовтня, 11:00 - смт Верхній Рогачик, 28 жовтня, 11:00 - смт Велика Лепетиха, 29 жовтня, 11:00 - смт Горностаївка, ЗО жовтня, 10:00 - с.Львове, ЗО жовтня, 14:00-м. Нова Каховка.
Галина Філіпова (Херсон Маркет плюс.- №43 (197).- 22-28.10.2009.)