Новини. Події

05.10.2021
Херсонські школи теж хочуть бути еко-френдлі
Нам, співробітникам Центру екологічної інформації Гончарівки, дуже приємно, коли екологічним способом ...

Детальніше...

04.10.2021
Майстер-клас з 3-D моделювання у Гончарівці
Увага Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара та ГО «А що зробив ти?» запускають ...

Детальніше...

04.10.2021
Синергія бібліотеки Гончара та Центру зайнятості
На бібліотечній платформі розвиваються унікальні форми соціального партнерства у сфері інформаційного ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоВсі новини

«У світі птахів»

19.02.2015

 Разом з учнями спеціальної школи № 2 м. Херсона ми побували «У світі птахів» та в ході інтерактивної години екології дізнались багато цікавих фактів з їхнього життя.
Як з’являються імена птахів? Підставою для виникнення назви могла бути низка характерних особливостей, властивих птахові, – його зовнішній вигляд, поведінка, голос, місце, якому птах надає перевагу, те, чим птах полюбляє живитися.
Наприклад, саме особлива зовнішня риса дала привід для виникнення української назви одного з куликів – «чоботар». А росіяни через ту ж зовнішню рису називають цього птаха «шилоклювка». Й справді, походжає собі мілиною довгоногий птах з довгим, тонким і загнутим догори дзьобом, наче криве чоботарське шило, то чого не назвати його «чоботарем», бо ж завжди при ньому чоботареве знаряддя.
Вчені присвоюють птахам латинські назви, які використовуються в наукових працях, написаних будь-якою мовою. Але науковець скільки завгодно може закликати жителів котрогось села чи містечка охороняти рідкісного птаха Aquila chrysaetos, та якщо він не вкаже українську назву «беркут», то його звернення будуть для людей незрозумілими. Тому вчені одночасно користуються і національними назвами птахів.
Для чого птахам гнізда? Пташині гнізда мають різноманітні форми і розміри. Птахи будують їх у дуплах дерев, норах або на платформах з гілок, глини й мулу. Гнізда потрібні для захисту дитинчат від ворогів.
Чи знали Ви, що деякі орли будують такі великі гнізда, що іноді в них разом з орлами гніздуються і дрібні птахи? Ці величезні будови дають «квартирантам» не тільки зручне місце для влаштування гнізда, але і захист від інших хижих птахів.
Птахи, що гніздуються в дуплах дерев або в скельних ущелинах, найчастіше відкладають яйця білого кольору. Можливо, це пояснюється тим, що яйцям в укритті не потрібне захисне забарвлення, а білий колір дозволяє батькам легко знайти їх у темному дуплі.
Ми дізнались про різні таємниці птахів, пограли у рухливі ігри пташиної тематики («Коршун та квочка», Совушка-сова).
Крім того, на згадку про зустріч ми встигли ще й власноруч зробити птаха (щоправда паперового). Невеличкий майстер-клас, трохи старань, і зібралась ціла зграйка лелек. Білий лелека – виключно позитивний символ у більшості народів, емблема сонця, миру і добра. Оскільки цей птах абсолютно не боїться людини і в'є гнізда на дахах будинків, щорічно повертаючись на старе, обжите місце, люди звикли розглядати його як ангела-охоронця домашнього вогнища. Нехай для кожного нашого гостя цей птах стане мирним символом сталості і благополуччя.

(Мартюк О., керівник Центру екологічної інформації)Екологічний календар