Новини. Події

19.11.2025
Пресконференція коаліції «За Відновлення Міндовкілля»
Громадськість вимагає відновити Міністерство захисту довкілля як окрему (!) інституцію. Сьогодні ...

Детальніше...

18.11.2025
Зафіксовано викид метану: окупація Криму та війна руйнують Чорне море
У Чорному морі біля узбережжя окупованого Криму і Кавказу виявлено понад 950 точок активного викиду ...

Детальніше...

17.11.2025
Вимагаємо відновити роботу Міністерства захисту довкілля як окремої інституції – заява
Інформація про можливе злиття трьох міністерств в одне влітку 2025 року викликала значний ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Астрагал щетинястий – цілющий ендемік Криму

23.08.2023

В рамках проєкту «Чар-зілля Херсонщини» Центр екологічної інформації Гончарівки раніше знайомив вас з ендеміками Херсонської області, але ми вирішили трохи розширити ареал наших досліджень і просуватися на південь. Сьогодні поговоримо про ендеміки Криму, а саме цілющу рослину — Астрагал щетинястий.

Це багаторічна рослина заввишки 5-12 см. Чашечка (зовнішня частина квітки) в неї ворончато-трубчаста та біло-волосиста. Віночок (пелюстки) трохи довший від чашечки. Квітки майже сидячі, пелюстки 15-18 мм, фіолетового кольору. Листки 3-4 см завдовжки, з 5-7 парами ланцетних листочків 0.7-1.2 см завдовжки, з густим відстовбурченим м'яким пушком. Квітне астрагал у травні, плодоносить у червні. Боби довгасті, з боків стислі, коротко-біло-волосисті.

В Україні цей вид зростає на скелях — на півдні Криму, у Кримських горах. Брак відповідного середовища проживання через рекреаційну діяльність становить основну загрозу для цього виду. Цей вид занесений у Додаток I до Конвенції про охорону дикої природи та природних середовищ існування (Бернська конвенція). Захищений у заказниках Мис Айя та Урочище Демерджі. Занесений до Червоної книги Україні в статусі «Зникаючий».

Астрагал щетинястий має унікальні цілющі властивості від багатьох захворювань. Скіфи називали астрагал травою безсмертя і давали тільки найзаможнішим у своїх племенах. Він лікує від гіпертонії, хвороб нирок та селезінки, катаракти дихальних шляхів і запалення легень, захворювання серцево-судинної системи злоякісних новоутворень та цукрового діабету. В хід ідуть як листочки рослини так і коріння. Листя – заварюють у окропі, а з корінців роблять спиртові настоянки.





Екологічний календар