Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Боліварія короткокрила Bolivaria brachyptera  

Таксономічна належність Клас Комахи — (Insecta), ряд — Богомоли (Mantoptera), родина — Справжні богомоли (Mantidae).

Природоохоронний статус Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні Один вид роду у фауні України. Ареал диз’юнктивний. Поширений в Пн. Причорномор’ї, у Малій Азiї, на Близькому Сході, Кавказі та у Закавказзі, Нижньому Поволжі, Сх. Казахстані та Середній Азії, Пд.-Зх.
Монголії. В Україні відомий з пд. Одеської та Херсонської обл., Криму.

Чисельність і причини її зміни Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Чисельність зменшується внаслідок степових пожеж, розорювання цілинних ділянок, перевипасу, використання приморських степів в рекреаційних цілях та
застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки з’являються в кінці травня — на початку червня, дорослі комахи — з кінця червня. Хижаки-засадники, живляться дрібними комахами. Самець та самка ко-
роткокрилі, тому не здатні до польоту. Зустрічаються у передгір’ях, на схилах горбів, ярів та балок зі збідненим степовим різнотрав’ям, на ділянках цілинних піщаних степів. Тримаються на поверхні ґрунту, іноді — на кущах полину й сухих стеблах трав.

Морфологічні ознаки Довжина тіла 35–46 мм. Бурувато-сірі, іноді із загальним зеленуватим відтінком. На передній поверхні голови добре помітна чорна з білою оторочкою поперечна смужка, що охоплює очі та лоб. Вздовж усієї довжини по центру передньоспинки добре виражений поздовжній кіль. Надкрила і крила з білою смужкою вздовж переднього краю, вкорочені, у обох статей не заходять за середину черевця. Крила прозорі, димчаті, з чорно-фіолетовою блискучою оторочкою по краях. Перший членик задньої лапки довший за всі інші, разом узяті.

Режим збереження популяції та заходи з охорони Охороняються у Карадазькому ПЗ у складі фауни безхребетних. Необхідно вивчити особливості біології виду. Доцільно створювати у місцях перебування виду ентомологічні заказники.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Основні джерела інформації: Якобсон, Бианки, 1905; Шугуров, 1907; Бей-Биенко, 1964 а; Правдин, 1984; Редкие и исчезающие…, 1988; ЧКУ, 1994; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; Семенов, 2009; власні спостереження Пушкаря та Савчука.

Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко  (Червона Книга України. 2009)
Фото: Є.В. Комаров

Екологічний календар