Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Конкурентоспроможна Херсонщина – Філософія проекту

Програми інноваційного розвитку
Глобалізація, кризові явища, нестабільність навколишнього світу – все це вимагає від територій, організацій і структур, які хочуть бути конкурентоспроможними, пошуку нових інноваційних шляхів розвитку, які, в свою чергу, неможливі без тісної співпраці зі сферою науки.
На викликни сьогодення наука змушена відповідати повним переосмисленням своїх підходів. Нові соціальні феномени, нелінійні процеси світової самоорганізації – все це призводить до синтезу природних і суспільних знань, появи міждисциплінарних напрямів.
Загальнофілософським напрямком наукових досліджень, що відповідають сучасним реаліям, є синергетика, яка розглядає модель самоорганізованого світу в контексті складних систем, що постійно розвиваються, до яких можна віднести як людину, так і будь-яку галузь, територію та планету в цілому. Саме синергетика дає основу для опису механізмів виникнення інновацій (зі світоглядної точки зору синергетика є теорією еволюції).
Фундаментом розробки цільових і комплексних програм розвитку Херсонської області є інноваційний підхід – запорука створення алгоритму розвитку на якісно новому рівні. Крім цього, для надання динаміки розвитку галузі, ми використовуємо синергетичний ефект, об'єднуючи зусилля органів влади, бізнесу, науки та громадськості. Подібні підходи дозволяють створити згуртовану довірою і повагою команду, інтеграція знань, досвіду і роботи якої створюють потужний імпульс в підвищенні конкурентоспроможності Херсонської області в цілому.

Розглядаючи питання планування території, ми виходимо із розуміння того, що єдиним варіантом вирішення протиріччя між зростаючими потребами людства та неможливістю біосфери забезпечити їх є перехід людства на нову форму гармонійного розвитку «природа-суспільство-людина». Головна мета – щоб в рамках розвитку суспільства задоволення потреб існуючого покоління здійснювалося без загрози для існування майбутніх поколінь. Тобто, це збалансований розвиток суспільства, який забезпечує безперервний розвиток людської цивілізації.
В контексті вищезазначеного територіальне планування ми розуміємо як знаходження балансу між сьогоднішніми та майбутніми потребами організації суспільства та можливостями навколишнього середовища, а також гармонійного вирішення економічних, екологічних та соціальних проблем.
Головне завдання планування території – це розробка та корегування генеральних планів із врахуванням специфіки кожного регіону, виявлення шляхів оптимізації використанні території, зменшення масштабів просторових конфліктів різних видів господарської діяльності, застосування принципів функціонального зонування території.
Розвиток територій передбачає здійснення територіального планування, містобудівного зондування, планування територій великих міст та приміських зон, міських агломерацій і урбанізованих ареалів, обґрунтування схем агроландшафтної організації сільської місцевості. Також – розроблення концепцій і програм створення природних каркасів екологічної безпеки регіону, серії тематичних карт, які ілюструють просторовий розподіл антропогенно-техногенних навантажень на природне середовище.
В рамках реалізації міжнародного проекту «Конкурентоспроможна Херсонщина» в контексті територіального планування планується створити оптимальні економічні, екологічні та соціальні умови для майбутніх поколінь, збалансувати антропогенний вплив на навколишнє середовище та раціонально використовувати природну ресурсну базу.

Розробляючи програму реформування сфери АПК, ми виходимо з розуміння того, що процес модернізації повинен охопити як принцип розвитку сільських територій в цілому, так і кожного структурного елементу АПК зокрема, а саме:
- Безпосередньо сільське господарство (ядро АПК, що підрозділяється на рослинництво і тваринництво).
Мова йде про впровадження інноваційних технологічних проектів, що дозволяють збільшити реалізацію генетичного потенціалу рослинництва і тваринництва, вирощувати екологічно чисту продукцію.
- Галузі, що забезпечують сільське господарство засобами виробництва і здійснюють його технічне і наукове обслуговування.
Йдеться про розвиток на території області аграрного машинобудування (для обробки, збору врожаю, зрошення тощо), яке може забезпечити (за умови використання інноваційних технологічно розробок) потреби не лише регіону, а й країни в цілому.
- Галузі зберігання, переробки і «доведення» сільськогосподарської продукції до споживача.
Мова йде про створення економічного «ядра АПК», адже «повний замкнутий цикл виробництва» і ефективний аграрний ринок (з використанням агромаркетінга) є мультиплікатором економічного зростання.
Що стосується сільських територій - ми пропонуємо принципово новий шлях розвитку з використанням кластерної моделі і можливостей науково-промислової кооперації.
Модель кооперації в аграрному секторі (створення виробничих сільськогосподарських кооперативів) допомагає набагато швидше й ефективніше вирішити проблеми, що вимагають значних матеріально-технічних ресурсів і залучення інноваційних наукових технологій - таких як забезпечення сільського господарства засобами виробництва (техніка, засоби захисту, добрива, врожайні сорти, продуктивні породи тощо), зберігання та переробки (створення великих сховищ, виробництв сировини і продовольства), реалізації продукції (оптові ринки), кредитування господарств на взаємовигідних засадах шляхом створення кредитних товариств.
Кластерний підхід допомагає не тільки об'єднати зусилля влади, бізнесу, науки і громадськості для вироблення максимально ефективної стратегії розвитку сільської території, але, використовуючи модель соціально-економічного кластера, динамічно вирішити всі соціальні проблеми території завдяки реалізації успішних економічних проектів. Цей підхід передбачає розглядати сферу освіти, охорони здоров'я і культури як частина виробничого процесу (завдяки якій в конкретній сільській території з'являються фізично і морально здорові високопрофесійні фахівці).
Таким чином, кожна сільська територія, завдяки стратегічному партнерству влади, громадськості та бізнесу визначає свої конкурентоспроможні переваги, створюючи точки економічного зростання, завдяки яким відбувається соціально-гуманітарний розвиток території в цілому. Що, в свою чергу, призводить до підвищення конкурентоспроможності галузі в цілому.

Розробляючи програму реформування сфери промисловості, ми ставимо за мету закласти базові принципи, основні пріоритети та механізми науково-промислової та інноваційної політики, що дозволяє науковому і діловому співтовариству брати участь в модернізації промислового комплексу Херсонської області.
Процеси глобалізації економіки, які набирають обертів, призводять до створення наднаціональних ринків з новими, жорсткими правилами. Щоб бути успішними в реаліях сучасності, необхідно бути конкурентоспроможними: недостатньо просто підтримувати існуючі виробництва, необхідно впроваджувати науково-технічні інновації, залучати висококваліфіковані кадри, підвищувати ефективність виробничої сфери.
Головне завдання програми - створення постіндустріальної інноваційної економіки на базі конкурентоспроможного (на внутрішніх та зовнішніх ринках) промислового комплексу області, який створюється за допомогою стратегічного співробітництва з науково-дослідними та науково-освітніми організаціями.
Головними завданнями програми є:
1. Інтенсивна модернізація та підвищення ефективності виробництва (залучення інвестицій для технологічної модернізації, взаємодія з науковим сектором, використання енергоефективних і ресурсозберігаючих технологій).
2. Формування інноваційних галузей промисловості, сфери високотехнологічних послуг (впровадження наукових розробок за допомогою створення науково-виробничих кластерів).
3. Розвиток кадрового потенціалу (ліквідація дефіциту високопрофесійних кадрів, посилення взаємодії освітніх організацій з роботодавцями, розвиток технопаркової структури в наукових і вузівських центрах, формування майданчиків для інноваційної діяльності на високотехнологічних підприємствах).
Модернізація промислового комплексу області, і, відповідно, перехід економіки регіону на новий, постіндустріальний рівень, дозволить Херсонщині в короткі терміни перетворитися на територію випереджаючого розвитку з високою якістю життя населення.

Розробляючи програму з енергозабезпечення Херсонської області ми виходимо з розуміння того, що причиною та результатом усіх процесів на Землі є енергія. Енергія рівномірно присутня у всіх місцях весь час. Енергія постійно перебуває в динаміці - переходячи з одного стану в інший.
Життєдіяльність людства прямо залежить від стану енергетичної бази. Рівень соціально-економічного розвитку суспільства (розвиток продуктивних сил, науково-технічний прогрес і пр.) визначається кількістю споживаної енергії на людину.
На сьогоднішній день приходить усвідомлення того, що з одного боку енергетичні ресурси Землі (нафта, газ, вугілля тощо) вичерпуються, а з іншого – що, незважаючи на постійне підвищення цін на енергоносії, більшість споживаної енергії використовується неефективно. Так само необхідно відзначити, що енергетика - це галузь, яка за час існування незалежної української держави зазнала найменше системної модернізації.
Зміна ставлення до споживаної енергії – це єдиний шлях до виживання людства в новому столітті, яке вимагає пошуку нових джерел енергії, впровадження інноваційних енергетичних технологій та обладнання. Енергія, як філософська категорії – це взаємодія всіх видів матерії, яка не виникає і не зникає, а переходить з однієї форми в іншу, підкоряючись закону збереження. У зв'язку з цим настав час приділяти більше уваги «енергоефективності».
У програмі з енергозабезпечення Херсонської області (яка розробляється в рамках міжнародного проекту «Конкурентоспроможна Херсонщина») будуть розглянуті як загальні питання енергоефективності (підвищення енергоефективності, поліпшення техніко-економічних показників роботи, розвиток механізму енергоаудиторських обстежень), так і питання електро- і теплоенергетики (підвищення надійності електро- та теплопостачання споживачам, впровадження інноваційного енергозберігаючого обладнання).
«Енергозбереження» в цілому слід розуміти як комплекс заходів по реалізації правових, організаційних, наукових, виробничих, технічних, соціальних та економічних заходів, спрямованих на ефективне (раціональне) використання та економне її витрачання, а так само використання відновлюваних джерел енергії. Це цілий комплекс фундаментальних змін, який зачіпає всі сфери, починаючи від законодавчої бази - закінчуючи зміною ментальності нації, в результаті чого відбудеться переоцінка цінностей, зміна пріоритетів та внутрішньої мотивації.

Філософія реформування екологічної сфери
Займаючись розробкою програми з охорони навколишнього середовища (в рамках реалізації міжнародного проекту «Конкурентоспроможна Херсонщина»), ми виходимо з розуміння того, що людство, будучи невід'ємною частиною природи, з одного боку потребує певної якості середовища свого проживання, а з іншого – здійснює на його якість безпосередній та потужний вплив.
На сьогоднішній день взаємовідносини людини і природи зайшли в глухий кут. Людство відноситься до Планети як до неживого складу корисних ресурсів, які можна використовувати споживчо недалекоглядно.
Динаміка антропогенних перевантажень перевищує природні можливості природи щодо самовідновлення і викликає глобальні зміни. У свою чергу, адаптаційні можливості людського організму до зміни середовища існування так само не безмежні. Патологічні зміни в природні призводять до фізичної і духовної деградації людства та викликають незворотні зміни в його генотипі.
Світ опинився на роздоріжжі – або й надалі продовжувати шлях, який неодмінно призведе до руйнівної екологічної катастрофи, або вибрати концептуально новий шлях цивілізаційного розвитку, заснований на досягненні Гармонії між Людиною і Природою. Це шлях переходу біосфери в сферу розуму – ноосферу. Це шлях, на якому Розум бере відповідальність перед Природою. Поступово відбувається екологізація суспільної свідомості, екологізація матеріального і духовного життя суспільства. Взаємовідносини людського суспільства і природи стануть гармонійними, що неминуче призведе до підпорядкування недалекоглядних політичних та економічних інтересів вищим загальнолюдським цінностям.
Головне завдання програми з охорони навколишнього середовища (яка розробляється в рамках реалізації міжнародного проекту «Конкурентоспроможна Херсонщина») – екологізація економіки регіону, розвиток екологічної інфраструктури, яка буде корелювати всі інші потреби. Система екологізації інфраструктури передбачає збереження екологічного балансу, раціонального і науково обґрунтованого використання природних ресурсів, ліквідації екологічного відставання від потреб господарського комплексу. Дії програми спрямовані на досягнення екологічної досконалості, яка складається з продуктивного використання ресурсів та мінімізації зовнішніх негативних ефектів.

Філософія реформування галузі охорони здоров'я
Розробляючи програму з реформування галузі охорони здоров'я, ми виходимо з того, що медицина, як і філософія, розглядає проблему «виживання людства на Землі». У глобальному сенсі медицина покликана узагальнити знання про людину як про біологічну і соціальну, матеріальну і духовну істоту і знайти адекватні шляхи адаптації людини до навколишніх умов життя.
Розвиток науки відкриває нові підходи до здоров'я людини, в якому процес лікування покликаний активізувати в людині приховані установки з відновлення здоров'я. Людина сприймається як психосоматична істота, при діагностиці та лікуванні якої лікар досліджує не просто організм, а людину в цілому: враховуючи не тільки стан її соми, а й особистісні характеристики, психічний стан, соціально-культурну «складову» хвороби в цілому.
Всі базові теорії сучасної медицини ґрунтуються на теорії адаптивного реагування (пристосування людини до суспільного життя), теорії детермінізму (причинної зумовленості та зв'язку патологічних процесів, що відбуваються в організмі), теорії управління живою системою людського організму (внутрішні можливості саморегуляції організму).
У програмі з реформування галузі охорони здоров'я ми враховуємо той факт, що досягнення максимально ефективної роботи сфери можливе за умови сприйняття людини як складної біо-соціальної системи, а це, в свою чергу, можливо лише при сприйнятті фактичного матеріалу медичної науки через призму філософського знання.

Екологічний календар