18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
За означений період головними завданнями Громадської екологічної ради при Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області (далі - Екоради) були структуризація роботи за окремими напрямками та активізація роботи у відповідності до засад і положень Орхуської конвенції, яка визначає головні напрямки діяльності суспільства у вирішенні соціально-екологічних питань та участі громадськості у прийнятті відповідних рішень, а окрім того – налагодження дієвої співпраці з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища на вищезазначених засадах (далі - Держуправління).
Перш за все змушений констатувати, що останнє питання по головним моментам не вирішено і лише в останній час спільні дії та підтримка Держуправлінням позиції Екоради та її повноважного члена - Херсонського обласного товариства захисту тварин та рослин „Вірні друзі” дозволила позитивно вирішити питання щодо примусу Херсонської міської влади звернути увагу на обов’язковість виконання вимог Закону України „Про захист тварин від жорстокого поводження” та побудови відповідної програми дій на його засадах – 2 грудня 2009 року в силу потреби доопрацювання та погодження з фахівцями і громадськістю проект „Програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м. Херсоні на 2010-2017 роки” був знятий з розгляду сесією Херсонської міської ради.
З огляду на інші складові діяльності Екоради маю можливість констатувати наступне:
1. Екорадою було затверджено кілька пріоритетних напрямків діяльності та відповідно визначені відповідальні – заступники-координатори:
- з питань еколого-просвітницької та виховної роботи з молоддю та дітьми - Л.Василенко – ДГЕО „Ластівка”;
- з питань інформаційно-виховної роботи з громадськістю та співпраці з засобами масової інформації та Орхуським Центром – В.Ідаятов – ВЕЛ;
- з питань організації громадсько-інспекторської роботи – В.Колісниченко – СКУ „Січ”;
- з питань громадського контролю за станом зелених насаджень – П.Буянов – „Зелений Світ”.
За першими трьома напрямками діяльності ми маємо певні досягнення, що викладені у відповідних додатках-звітах відповідальних за відповідні напрямки – Л.Василенко, В.Ідаятова та В.Колісниченка.
Крім того, як вже було зауважено вище, досить активним і плідним став напрямок роботи Екоради, пов’язаний з потребою вирішення питань гуманного поводження та регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами в м. Херсоні – цей напрямок очолили представники ХОТ «Вірні друзі», зараз вони отримають підкріплення з боку нових членів Екоради, і ми маємо його зафіксувати окремим пріоритетним напрямком, оскільки його важливість доведена останніми подіями, а відповідний звіт прикладається.
На жаль, ми не маємо відповідної інформації від П.Буянова – тому можу лише констатувати, що в місті завалена проблема інвентаризації зелених насаджень, а отже і відповідна «наша діяльність» у цій сфері є абсолютно невизначеною. Певні «здобутки» зроблено у цьому напрямку громадськими інспекторами – але хоча б спів-дій з боку П.Буянова ми також не бачили.
Важливим фактором нашої діяльності стає сфера громадської оцінки (незалежної фахової експертизи) тих чи інших дій, проектів, програм тощо. На жаль, до сьогодні відповідні пропозиції блокувались позицією представників обласної та міської організацій Української Екологічної Асоціації „Зелений Світ”, а також керівництвом Держу правління, і тому ми маємо про форсувати вирішення цього питання та терміново вийти на створення експертно-науково-технічної робочої групи Громадської екологічної ради, опрацювавши та затвердивши основний персональний склад тат напрямки (сфери) інтересів діяльності цієї робочої групи, яка має забезпечити фахові підходи до вирішення тих чи інших специфічних питань практичного характеру та професійного інформування громадськості про правомірність прийняття тих чи інших управлінських рішень.
Враховуючи те, що певні проблеми Херсонщини мають більш широкий «територіальний характер», з огляду на активну позицію багатьох наших представників і вихід інформації про наші дії за межі області, зараз нами опрацьовуються питання співпраці з Екорадами Дніпропетровської та Запорізької областей – з Дніпропетровська вже отримано позитивну відповідь і ними вже визначені повноважні представники для включення до спільної робочої групи. Своїх представників ми також маємо визначити і продовжити цю важливу роботу у конструктивному практичному ключі.
Важливим етапом нашої діяльності стала і угода про співпрацю з Херсонською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. Олеся Гончара, де вже 24 листопада цього року нами було проведено перший круглий стіл.
Важливою складовою роботи Екоради є і участь її представників в різних державних та регіональних заходах, що мають певну «екологічну складову» або безпосередньо екологічну направленість. Достатньо відмітити, що представники Екоради лише в останні місяці взяли участь у Регіональному (м. Миколаїв, 24 вересня 2009 р.) та Національному (м. Київ, 27 жовтня 2009 р.) Форумах «Протокол про воду та здоров’я: Європейський підхід щодо покращення доступу до безпечної води в Україні», у форумі працівників сфери житлово-комунального господарства «Реальний стан справ в житлово-комунальному господарстві міста Херсону та перспективи розбудови галузі» (м. Херсон, 19 жовтня 2009 р.), а на І Екологічному Форумі «Чисте місто. Чиста ріка. Чиста планета.», організованому Херсонською торгово-промисловою палатою за підтримки Посольства Норвегії в Україні (м. Херсон, 19-20 листопада 2009 р.), участь взяли 5 представників. Крім того, представник Екоради ХОТ «Вірні друзі» став членом Асоціації зоозахисних організацій України і приймав участь у всеукраїнських заходах з проблем безпритульних тварин (м. Рівно, 8 – 10 квітня 2009 р.; м. Київ, 23 травня 2009 р.; м. Харків, 11 – 12 вересня 2009 р.)
Досить вагомим є і доробок Екоради щодо висвітлення певних напрацювань, гострих проблемних питань тощо в ЗМІ, в тому числі і на обласних та загальнонаціональних телеканалах («Скіфія», «ВТВ-плюс», ТРК «Україна», ICTV).
В той же час необхідно відзначити певну пасивність представників обласної та міської організацій Української Екологічної Асоціації „Зелений Світ”, які практично ігнорують «командну роботу» в рамках діючого складу Екоради, що аж ніяк не сприяє згуртуванню екологічної громадськості на вирішення тих чи інших соціально-екологічних питань.
Викладена вище інформація з відповідними додатками-звітами за певними напрямками роботи має бути оприлюднена на сайті бібліотеки (Центру екологічної інформації), а також, при згоді, на сайті Держуправління.
Голова Екоради Г. М. Романенко