Новини. Події

26.04.2025
Чорнобильська трагедія: нові виклики та перестороги  
Щороку, в цей день світ згадує сумні та моторошні події – 38 роковини Чорнобильської аварії.  ...

Детальніше...

25.04.2025
Скільки ще олії залишилося в річці Південний Буг?
Останній місяць співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки намагалися з’ясувати скільки ...

Детальніше...

16.04.2025
Чи дійсно в «Асканії-Нова» вполювали зубра?
Нещодавно Херсонську громаду сколихнула новина – російські військові вбили та розчленували червонокнижного ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Чорнобильська трагедія: нові виклики та перестороги  

26.04.2025

Щороку, в цей день світ згадує сумні та моторошні події – 38 роковини Чорнобильської аварії.  Ця техногенна екологічно-гуманітарна катастрофа сталася у містечку Прип’ять,  26 квітня в 1986 році, вночі, коли люди засинали у своїх ліжках не підозрюючи, що вранці на них чекає вже зовсім інша реальність. Аварія була спричинена двома вибухами і подальшим руйнуванням четвертого енергоблока ЧАЕС. Тільки вдумайтеся — внаслідок аварії відбулося виверження потужністю 300 Хіросім!

Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60 % радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 300 тис. осіб було евакуйовано із зон забруднення. Ця надзвичайна подія, є однією з двох аварій атомної енергетики, оцінених як 7 (найбільший ступінь тяжкості) за Міжнародною шкалою ядерних подій, іншою є катастрофа на Фукусімі в Японії 2011 року. INES ранжує надзвичайні події за впливом на населення, тому Чорнобиль (335 тис. людей евакуйовано) і Фукусіма (154 тис. евакуйованих) посідають вищі місця (третє місце — Киштимська аварія, яка сталася в 1957 році, з 10 тис. відселеними з території «Маяка» — сільської місцевості Південного Уралу.) Остаточна кількість жертв невідома, адже радіація має пролонгований вплив на організм людини, але ми знайшли такі дані: 60 осіб загинуло безпосередньо від Чорнобильської аварії і більш ніж 4 тис. від наслідків променевої хвороби. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи, з яких 165 тис. отримали інвалідність.   

Якби не працівники шведської АЕС Форсмарк, жертв могло бути набагато більше, адже це саме вони зафіксували радіоактивні частинки, принесені до Швеції з західної частини СРСР. Саме після повідомлень шведів керівництво СРСР вжило заходів із евакуації жителів Київщини, а навколо ЧАЕС створено 30-кілометрову зону відчуження. 

Захисний бетонний саркофаг Чорнобильської АЕС було споруджено до грудня 1986 року, він зменшив поширення радіоактивного забруднення. Укриття також забезпечувало радіологічний захист для робітників непошкоджених реакторів, які були перезапущені і приєднані до об'єднаної енергетичної системи України, наприкінці 1986 і 1987 років. Однак ця захисна споруда мала прослужити лише 30 років і вимагала значного посилення на початку 2000-х років. 2017 року, «Укриття» суттєво доповнили новою безпечною оболонкою Чорнобильської АЕС, яка була зведена навколо першого саркофагу. Цей більший непроникний корпус призначений для видалення як старого саркофага, так і уламків реактора, утримуючи всередині радіоактивні матеріали.

Нещодавно цю захисну оболонку пошкодив російський БПЛА «Шахед». Центр екологічної інформації писав про цю подію. Нагадаємо: вночі 14 лютого російський ударний безпілотник із фугасною бойовою частиною влучив в укриття Чорнобильської атомної електростанції. Тоді пожежу загасили і вдалося уникнути небезпечних наслідків. Але ця подія дала зрозуміти, що ворог може не зупиниться ні перед чим. Тому Україна закупила в ізраїльської компанії Pluri 12 тисяч доз препарату від радіаційного опромінення. Це було зроблено і на випадок ядерної загрози, і через можливі повторні атаки росіян на ЧАЕС. Якби вони вдарили ракетою по захисній оболонці важко оцінити, якими б могли бути наслідки для України та країни Європи.

Той факт, що російські війська робили окопи у Рудому лісі на початку Повномасштабного вторгнення, не розуміючи, що насправді вони риють собі могили, говорить про невігластво і байдужість військового керівництва до життя власних бійців, тим більше їм байдуже до мирних жителів України і нашого довкілля. Після деокупації Київщини фізично ворога  вже немає у зоні відчуження, але небезпека з неба є повсякчас.

Після Другої Світової війни гаслом для всієї цивілізованої частини людства стали слова «Ніколи знову», але росіяни вигадали власне – «Можем повторить».Після початку війни ці слова набули нового, цинічного сенсу. Ми ж сподіваємося лише на те, що наші бійці і світова спільнота ніколи знову не допустить повторення аварії на атомних станціях. А теракт на Каховській ГЕС так і залишиться єдиною масштабною екологічною катастрофою, яку влаштували окупанти на нашій землі.        





Екологічний календар