Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Сатир залізний Hipparchia statilinus

Таксономічна належність Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Сатири (Satyridae). Один з 25 видів роду; єдиний представник підроду Neohipparchia у фауні України.

Природоохоронний статус виду Рідкісний. 

Ареал виду та його поширення в Україні Пд., Центральна та Сх. Європа (крім пн. районів), Пн. Африка, Мала Азія та Кавказ. В Україні зустрічається на Поліссі, у лісостеповій та степовій зонах, у Гірському Криму. Локальний. Чисельність і причини її зміни
У пік льоту за сприятливих умов досягає: на Поліссі — 1–5 особин на 1 га, в Херсонській обл. — 5–10, Гірському Криму — 5–20, на сх. степової зони — 100–300 особин на 1 га. Причини зменшення чисельності: руйнування біотопів виду (вирубування лісів, розорювання цілинних степів, випалювання трав тощо).

Особливості біології та наукове значення Місця перебування: на Поліссі — сухі сонячні галявини у борах, узлісся і лісові просіки; у Херсонській обл. — біля річок і лиманів та на солончаках; у Криму — рідколісся та чагарники пд. берега, іноді — передгір’я і галявини гірських лісів; на пд. сх. — ділянки цілинного степу, кам’янисті крутосхили з розрідженою трав’янистою рослинністю. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів — з серпня до вересня–жовтня (у Гірському Криму — з липня). Гусінь живиться на рослинах родини злакових, розвивається з вересня до червня, зимує. 

Морфологічні ознаки Розмах крил — 42–53 мм. На передніх крилах мають два очка, іноді з білими крапками посередині. У самки на задніх крилах одне очко біля заднього кута і в один ряд з ним кілька білуватих крапок, навколо очок перед ніх крил жовтуваті плями. Загальний фон забарвлення крил — темний сіро-коричневий.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони Пасивно охороняється у деяких заповідниках Криму (Карадазький ПЗ та інші), Луганському ПЗ, а також у Джарилгацькому заказнику державного значення. Доцільно створити ентомологічні заказники на Поліссі. У місцях перебування виду рекомендована регламентація випасання худоби, викошування та заборона випалювання трави.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Відомостей немає.

Основні джерела інформації: Образцов, Шелюжко, 1939; Шешурак, Плющ, Кавурка, 2004; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Берест та ін., 2006; Плющ, 2006, 2007; Голобородька, Пахомов, 2007; Львовский, Моргун, 2007; Шешурак, Плющ, Берест, Шимко, 2007. Особисті повідомлення Будашкіна, Герасімова, Голобородька, Дем’яненка, Ковальчука, Мулєнка, Пузанова, Рутьяна, Шеховцова, Шешурак.

Автор: І.Г. Плющ (Червона Книга України. 2009)
Фото: К.Е. Довгайло

Екологічний календар