Новини. Події

30.03.2025
Цікаві подробиці про Всесвітній День птахів
Дуже скоро, 1 квітня, світ відзначатиме день птахів. Це свято має довгу та цікаву історію – його ...

Детальніше...

21.03.2025
Незабаром, 22 березня світ відмічатиме День водних ресурсів
Вода це є базовою річчю існування і розвитку всього живого на планеті, але разом з тим інколи здається, ...

Детальніше...

12.03.2025
На ЧАЕС рятувальники ліквідували наслідки удару БПЛА
«Роботи з ліквідації наслідків атаки безпілотника на об'єкт «Укриття» ЧАЕС завершено. ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Ірис плямистий Iris polystictica

Таксономічна належність Клас — Комахи (Insecta), ряд — Богомоли (Mantoptera), родина — Тараходіди (Tarachodidae).

Природоохоронний статус Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні Один вид роду у фауні України. Ареал охоплює Пн. Причорномор’я, пд.-сх. частину європейської Росії, Близький Схід, Закавказзя, Казахстан, Пд. Сибіру, Середню Азiю. В Україні знайдений в Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Луганській обл. та Криму.

Чисельність і причини її зміни Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Причини зміни чисельності: степові пожежі, перевипас, розорювання цілинних ділянок степу, знищення колків, освоєння гірських схилів, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення Генерація однорічна. Зимують в фазі яйця. Личинки зустрічаються з початку червня до середини серпня, дорослі комахи — з початку серпня до жовтня. Як личинки, так і дорослі — хижаки, живляться комахами.
Самці, маючи розвинені крила, літають; короткокрилі самки не здатні до польоту. Найбільш поширений у сухих піщаних причорноморських степах, де тримається на високій траві, рідше — у заростях верболозу (на підвищених ділянках, в околицях солончаків, на схилах ярів та балок). У передгір’ях Кримських гір зустрічається на чагарниках та шибляку.

Морфологічні ознаки Довжина тіла 28–48 мм. Тіло зеленого кольору з білою чи світлорожевою смужкою вздовж боків передньоспинки, бокових поверхонь надкрил та черевця, рідше комахи однотонно- чи жовтувато-бурі. Самці довгокрилі, самки короткокрилі (надкрила можуть досягати середини черевця). Внутрішня поверхня тазиків передніх ніг однотонно-зелена, без плям. Як у самців, так і у самок задні крила дуже яскраві: передній край крила та його основа малинового чи
оранжевого кольору, трохи далі від основи крила — велика овальна темно-синя пляма, оточена тонкими темними концентричними кільцями.

Режим збереження популяції та заходи з охорони Охороняються у Кримському і Карадазькому ПЗ та Чорноморському БЗ у складі фауни безхребетних. Рекомендується створювати у місцях перебування виду ентомологічні заказники.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Основні джерела інформації: Якобсон, Бианки, 1905; Умнов, 1928; Медведев, 1929; Бей-Биенко, 1964 а; Редкие и исчезающие…, 1988; ЧКУ, 1994; Бенедиктов, 1998; Бригадиренко, 2005; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; власні спостереження Пушкаря, Савчука та Івка.

Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко  (Червона Книга України. 2009)
Фото: В.В. Савчук

Екологічний календар