18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Ірис плямистий Iris polystictica
Таксономічна належність Клас — Комахи (Insecta), ряд — Богомоли (Mantoptera), родина — Тараходіди (Tarachodidae).
Природоохоронний статус Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні Один вид роду у фауні України. Ареал охоплює Пн. Причорномор’я, пд.-сх. частину європейської Росії, Близький Схід, Закавказзя, Казахстан, Пд. Сибіру, Середню Азiю. В Україні знайдений в Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, Запорізькій, Донецькій, Луганській обл. та Криму.
Чисельність і причини її зміни Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Причини зміни чисельності: степові пожежі, перевипас, розорювання цілинних ділянок степу, знищення колків, освоєння гірських схилів, застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення Генерація однорічна. Зимують в фазі яйця. Личинки зустрічаються з початку червня до середини серпня, дорослі комахи — з початку серпня до жовтня. Як личинки, так і дорослі — хижаки, живляться комахами.
Самці, маючи розвинені крила, літають; короткокрилі самки не здатні до польоту. Найбільш поширений у сухих піщаних причорноморських степах, де тримається на високій траві, рідше — у заростях верболозу (на підвищених ділянках, в околицях солончаків, на схилах ярів та балок). У передгір’ях Кримських гір зустрічається на чагарниках та шибляку.
Морфологічні ознаки Довжина тіла 28–48 мм. Тіло зеленого кольору з білою чи світлорожевою смужкою вздовж боків передньоспинки, бокових поверхонь надкрил та черевця, рідше комахи однотонно- чи жовтувато-бурі. Самці довгокрилі, самки короткокрилі (надкрила можуть досягати середини черевця). Внутрішня поверхня тазиків передніх ніг однотонно-зелена, без плям. Як у самців, так і у самок задні крила дуже яскраві: передній край крила та його основа малинового чи
оранжевого кольору, трохи далі від основи крила — велика овальна темно-синя пляма, оточена тонкими темними концентричними кільцями.
Режим збереження популяції та заходи з охорони Охороняються у Кримському і Карадазькому ПЗ та Чорноморському БЗ у складі фауни безхребетних. Рекомендується створювати у місцях перебування виду ентомологічні заказники.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.
Основні джерела інформації: Якобсон, Бианки, 1905; Умнов, 1928; Медведев, 1929; Бей-Биенко, 1964 а; Редкие и исчезающие…, 1988; ЧКУ, 1994; Бенедиктов, 1998; Бригадиренко, 2005; Otte, Spearman, Stiewe, Eades, 2008; власні спостереження Пушкаря, Савчука та Івка.
Автори: Т.І. Пушкар, В.М. Єрмоленко (Червона Книга України. 2009)
Фото: В.В. Савчук