18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
НЕЗАЛЕЖНА ГРОМАДСЬКА ЕКОЛОГІЧНА РАДА
Херсонської області
73024 м. Херсон, вул.. Дніпровська, 2. Центр екологічної інформації.
тел (0552) 22-44-30, (0552) 27-06-07; e-mail: groman@tlc.kherson.ua , kherson.eco@gmail.com.
18 листопада 2014 р. № 11/14
на №___________ від___________
Президенту України
Порошенку П.О.
Робочій групі з питань
формування коаліційної угоди
Вельмишановний Петре Олексійовичу!
Шановні добродії!
Екологічна громадськість Херсонщини, як і багатьох інших регіонів України (я це можу стверджувати, отримуючи інформацію від колег по Національній екологічній раді України), вкрай здивована і стурбована тим, що в останньому робочому проекті коаліційної угоди хоча б за «залишковим принципом» з’явилась «екологічна складова» реформування системи нашого господарювання на рідній землі…, проте, враховуючи реалії сьогодення, проте важко зрозуміти, чому екологічна проблематика, вже давно сягнувши рівня національної, транскордонної і, навіть, європейської безпеки, не увійшла до розділу, який формує саме завдання національної безпеки.
Напрацювання останнього десятиліття, виконані під егідою Інституту проблем національної безпеки при РНБОУ, а потім і Національного інституту стратегічних досліджень при Адміністрації Президента України, засвідчили прогресуючі процеси втрат еколого-ресурсного потенціалу багатьох регіонів України, а залежні від них показники соціально-економічного розвитку сягнули рівнів національних загроз. Уявляється, що без реального бачення та розуміння впливу багатьох таких «екологічних факторів» належну, обґрунтовану та ефективну, побудовану на засадах збалансованого еколого-ресурсного розвитку систему реформ в Україні нам не побудувати і не зреалізувати.
Достатньо відмітити, що на сьогодні ми маємо практично втрачений та отруєний Дніпро, який в своїй нижній частині втратив свою природну біопродуктивність, яка за останні 30-40 років знизилась у 32!!! рази.
Ні для кого вже не є новиною, що Україна вже втратила практично половину своїх чорноземів… За офіційними даними Херсонської філії ДУ «Держгрунтоохорона» на всій території зрошення Херсонщини частка осолонцьованих площ займає 97%!!! А це втрати до 40% врожаю…
Сімейно-олігархічна екологічно-виснажлива система господарювання на землі за часів Азарова, Присяжнюка, Злочевського, Ставицького, Проскурякова, на жаль, не була зламана «квотними» і абсолютно непрофесійними міністрами Мохником та Швайкою. Вони лише посилили корупційну складову у діяльності «своїх» міністерств, свідомо чи несвідомо приховували та ігнорували кричущі факти катастрофічних втрат еколого-ресурсного потенціалу земель та акваторій України…
На жаль, прикриваючись потребами забезпечення інвестиційної привабливості, і на сьогодні провідні наукові установи аграрного напрямку піарять пірові «перемоги над природою» радянських часів, свідомо не бажаючи бачити (а отже – свідомо приховуючи) реальні наслідки цих перемог.
Тож, з огляду на реалії еколого-ресурсного стану окремих територій, регіонів та України цілому, до останнього варіанту пакету «переліку реформ», сформованого на основі пропозицій Блоку Петра Порошенка, як основи коаліційної угоди, у розділ 5 «Реформа системи національної безпеки та оборони» має бути внесено окремий розділ (або підрозділ), присвячений еколого-безпековим питанням рівня національних загроз, прогнозування та запобігання як швидкоплинних катастрофічних проявів (Карпати, прискорене руйнування міст Солотвино, Калуш, Стебник і ін.), так і постійно прогресуючих негативних процесів (деградація земель сільгоппризначення, підтоплення великих територій півдня тощо), що є наслідками наших «великих перемог над природою» останніх 50 - 60 років та «забезпечення засад сталого розвитку» останніх десятиліть.
Ми маємо зупинити діючу на сьогодні систему екологічного геноциду, свідченням якого є проста арифметика – середній показник життя в Україні на 14 – 15 років менший, ніж у ЄС, до якого ми йдемо… А подовження цього показника лише на один рік означає відвернути передчасну смерть 700 тисячам осіб!!! На два роки – майже 1,5 мільйона!!! На три роки – більше 2 мільйонів!!!
То чи не є це питанням рівня НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ?
З огляду на зазначене ми просимо сформулювати та за Вашим підписом, Вельмишановний Петре Олексійовичу, надати відповідні доручення фахівцям Національного інституту стратегічних досліджень (раднику Президента України – директору НІСД академіку В.П.Горбуліну) взяти на себе тягар організаційно-методичної роботи з конкретизації та аналізу всього наявного (за потреби – додатково отриманого цільовими аудитами) матеріалу, який дав змогу побачити реальну динаміку негативних процесів та еколого-ресурсно-економічного стану України в цілому та територій Нижнього Подніпров’я зокрема, визначитись з аргументованими прогнозами подальших таких процесів у разі неприйняття адекватних рішень на найвищих рівнях.
Крім того, потребують перегляду засади функціонування Міністерства екології та природних ресурсів України, яке на сьогодні, по-перше – практично знищило систему всебічного і реалістичного екологічного моніторингу, а по-друге – залишається найбільш корумпованим органом вищої виконавчої влади України…, і причиною тому – абсолютно не професійне («квотно-політичне») керівництво цим відомством.
Ми готові до співпраці на будь-яких засадах, сподіваємось на можливістю офіційного відновлення роботи спеціалізованої робочої групи (вірогідно – під егідою Національного інституту стратегічних досліджень), яка була створена при вченій раді Інституту проблем національної безпеки при РНБОУ із залученням провідних фахівців та незалежних експертів у травні 2005 року, аби забезпечити жорсткий і максимально комплексний науково-експертний моніторинг ситуації з метою напрацювання відповідних пропозицій та проектів управлінських рішень, оскільки для нас зазначені питання є питаннями всього нашого життя та нашої громадської діяльності.
З повагою
Голова Незалежної громадської
екологічної ради Херсонської області,
член Національної екологічної
ради України, к.х.н.
Г.М.Романенко