18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
На Херсонщині беззахисною залишається оаза рідкісних рослин цілинного степу.
Хтось їде споглядати екзотичні дива за тридев'ять земель, а для мешканців Херсонщини справжнім дивом є наш рідний степ. Адже якщо вам пощастить опинитися у потрібний час і в потрібному місці, матимете змогу побачити, як цей степ просто-таки вибухає яскравими кольорами. Лише протягом одного весняного тижня тут розквітають рідкісні дикі квіти — іриси, скіфські тюльпани та тюльпани Шренка, від яких згодом пішли всі багаточисельні різновиди садових тюльпанів. Але біда в тому, що ділянок цілинного степу, де збереглися червонокнижні рослини, у краї дедалі меншає – через свою жадібність чи екологічну безграмотність їх просто знищують недалекоглядні співвітчизники.
Вивчаючи біоценози Таврії, науковці національного біосферного заповідника «Асканія-Нова» нещодавно відкрили на березі Сиваша унікальну місцину, на якій щільність тих же червонокнижних тюльпанів Шренка сягає 20 на гектар. Такої їх кількості немає навіть на заповідних землях – раніше вона спостерігалася тільки на ізольованому безлюдному острові Куюк-Тук у Азовському морі! Однак тюльпанова «колонія» Присивашшя вціліла тільки на площі у 500 гектарів, і зараз її знищують просто на очах любителів природи.
Землі на березі Сиваша у Чаплинському районі розпайовані селянами і використовуються як пасовища. Аби їх не випалювали, власники паїв останнім часом розорюють цілину, прокладаючи по ній довжелезні протипожежні смуги – широкі борозни завдовжки у десятки гектарів. І в цих борознах миттєво гинуть квіти, які прикрашали неозорі південні-степи тисячоліттями.
– Пожежа степові не страшна – після неї він швидко відновлюється. Та якщо лемех плуга поріже цибулини тюльпанів чи ірисів, вони загинуть, і наступної весни ніяких квітів тут уже ніхто не побачить. До того ж, серед селян тепер стало «модно» вилучати з цілинного степу вцілілі тюльпани та іриси, партіями пересаджуючи їх на свої присадибні ділянки. Таке вилучення чи знищення червонокнижних квітів іншими способами заборонене законом, і за нього передбачені санкції. Але на них майже не зважають, бо фактично тюльпанова оаза на березі Сиваша ніким не охороняється, – додає старший науковий співробітник національного біосферного заповідника «Асканія-Нова» Віталій Думенко.
Заради того, аби врятувати колонію рідкісних квітів Присивашшя, адміністрація «Асканії-Нової» вже звернулася до обласного управління екології з пропозицією надати цим землям охоронний статус як заказнику місцевого значення. Екологи, власне, не проти, але від них залежить далеко не все. Тож доля диких тюльпанів та ірисів «зависла на волосинці».
– Управління екології підтримує пропозиції біосферного заповідника про організацію місцевих заказників для збереження природного розмаїття. Але розчерком пера вони не створюються: процедура передбачає розробку наукового обґрунтування, винесення відповідного рішення обласної ради. Та до цього необхідно ще й отримати погодження від органу місцевого самоврядування, у чиєму віданні перебувають цінні території – сільської чи районної ради. Але вони дають свою згоду неохоче: у 2010 році, приміром, депутати Новотроїцької райради відмовили у створенні подібного заказника, пославшись на «неврегульовану законодавчу базу, – розповідає спеціаліст обласного управління екології Іванна Ковальчук.
До речі, закиди на адресу недосконалості вітчизняного природоохоронного законодавства багато в чому справедливі. Адже створення заказників для тих селян, котрі мешкають поруч із ним, – тільки збитки й клопіт. Механізм вилучення земель не передбачає ніяких бюджетних чи інших компенсацій аграріям, котрі вели на них господарську діяльність і виживали за їх рахунок. До того ж, обов'язки з охорони територій також покладають на місцеву владу, не додаючи їй для цього ні коштів, ні пального чи транспорту – як хочеш, так і викручуйся. Теоретично вважається, що незручності та збитки від взяття земель під охорону компенсуватимуться за рахунок напливу туристів і їх обслуговування. Але через відсутність доріг та іншої інфраструктури (до «тюльпанових земель» на Сиваші, приміром, дістатися можна тільки на джипі з провідником — нормальних автотрас тут немає), ніякі туристи сюди не їдуть, і грошей у глибинку не везуть. От і залишаються беззахисні квіти жертвами людської непередбачливості.
Володимир Дорофєєв (Новий день. – №18 (5012). – 26.04.2012)