Новини. Події

30.03.2025
Цікаві подробиці про Всесвітній День птахів
Дуже скоро, 1 квітня, світ відзначатиме день птахів. Це свято має довгу та цікаву історію – його ...

Детальніше...

21.03.2025
Незабаром, 22 березня світ відмічатиме День водних ресурсів
Вода це є базовою річчю існування і розвитку всього живого на планеті, але разом з тим інколи здається, ...

Детальніше...

12.03.2025
На ЧАЕС рятувальники ліквідували наслідки удару БПЛА
«Роботи з ліквідації наслідків атаки безпілотника на об'єкт «Укриття» ЧАЕС завершено. ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Парк буде відкритий для всіх

30.04.2012

Острів Джарилгач — унікальне природне явище Херсонщини. Він захоплював своєю красою далеких мандрівників багато століть тому. Тут мріють побувати сотні тисяч туристів з усіх куточків світу в наш час. І так само мріятимуть... наші діти та онуки. Аби зберегти Джарилгач для нащадків, у грудні 2009 року Указом Президента України було створено національний природний парк «Джарилгацький». Сьогодні установа починає працювати, і ми вирішили запитати у керівництва та фахівців, як зміниться життя відомого острова.
Гаррі Белгарян, в. о. директора НПП «Джарилгацький»:
— Загальна площа парку становить 10 тисяч гектарів. Тут і заповідні землі (805 га), які належали державному підприємству «Скадовське дослідне лісомисливське господарство», а тепер вилучаються і надаються парку в постійне користування, 6726 гектарів земель природно-заповідного фонду та 2469 гектарів акваторії Джарилгацької затоки Чорного моря, які включаються до складу парку без вилучення у землекористувачів. Парк безпосередньо підпорядковується Міністерству екології та природних ресурсів. Усе створюється з нуля, і сьогодні у нас дуже багато роботи. Додає снаги підтримка влади на всіх рівнях. Днями на сесії Скадовської міськради було прийнято рішення про передачу нам в оренду приміщення.
У Мінекологіі ми зробили замовлення на придбання транспорту, з допомогою якого здійснюватиметься природно-охоронна діяльність. Вже створено відділи державної охорони природно-заповідного фонду та наукової, еколого-освітньої роботи та рекреаційного благоустрою, а також науково-дослідне природоохоронне відділення «Острів».
Острів Джарилгач завжди вабив до себе людей, але в кожного була своя мета. Після створення парку пересічні громадяни як відпочивали, так і відпочиватимуть тут. Хіба що на тих ділянках, де ростуть занесені до Червоної Книги України рослини, буде обмежене пересування. Для вчених відкриються можливості більш глибокого наукового вивчення флори і фауни парку. А ось мисливцям та рибалкам, які займаються промисловою діяльністю, буде зась. На території парку встановлюватимуть пости, і 24 години на добу ми будемо напоготові.
Андрій Костецький, начальник відділу державної охорони природно-заповідного фонду НПП «Джарилгацький»:
— Протягом наступних двох років буде виготовлено проект організації території. Це велика наукова праця і документ, де будуть вказані пляжі, екологічні стежки, рекреаційна зона тощо. Але жодної капітальної споруди — пансіонату, готелю чи хмарочоса — там не може бути. Паркана та колючого дроту теж не буде. Сама назва «національний» говорить про те, що все це — для народу. Тож люди, які через брак інформації сьогодні стурбовані подальшою долею Джарилгача і думають, що у них відібрали острів, можуть заспокоїтися.
Юрій Пилипенко, перший проректор Херсонського державного аграрного університету, завідуючий кафедри екології, доктор сільськогосподарських наук, професор:
— Які асоціації виникають, коли чуєш слово «парк»? Це місце для прогулянки, зустрічей, відпочинку... Це приємні емоції, а головне — доступність. Острів Джарилгач останні роки ставав все менше доступним для пересічних громадян. Сюди здебільшого приїздили туристи, яким по кишені ціна проїзду у кількадесят, а то й кількасот гривень. У моєму ж дитинстві на Джарилгач можна було дістатися пароплавом за 20 копійок. І сьогодні, коли Скадовськ став дитячим курортом державного значення, на цей острів повинні приїздити діти, школярі.
Зі створенням парку розпочинається масштабна природоохоронна та просвітницька робота. На цьому острові є клаптики ландшафту з рідкісними, зникаючими видами флори і фауни. Є навіть такі види рослин, які зустрічаються лише на Джарилгачі, і ми повинні їх зберегти.
Взагалі те, що Джарилгач є островом, врятувало його від експансії. Такі місця треба цінувати. На Херсонщині під природно-заповідні об'єкти відведено близько 10% територій. В ідеалі ж кожна країна повинна зберігати до 70% неторканої природи і 30% освоювати: будувати міста, підприємства, займатися аграрною справою тощо. В Україні ж поки що все навпаки. Тому, коли було створено «Джарилгацький», я собі сказав: «Ура! Нарешті!».
Коли верстався номер. Стало відомо, що ввечері 4 квітня, під час перебування в. о. директора НПП «Джарилгацький» Гаррі Бегларяна на приватному причалі у м. Скадовську, на нього було здійснено напад. Чоловік потрапив до лікарні з травмами. Подано заяву до міліції. Редакція стежитиме за подальшим розвитком подій.

Тетяна Підгородецька (Новий день. - №18 (5012). - 26.04.2012)





Екологічний календар