Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Гончарівка отримала «Національний каталог біотопів України»

20.07.2020

 Нещодавно фонд книгозбірні поповнився новим науковим виданням: «Національний каталог біотопів України»*. Виданий він за сприяння проєкту ЄС «Apena»: «Підтримка України в апроксимації напрацьованого законодавства ЄС у сфері навколишнього середовища», який стартував у жовтні 2015 року.

Наприкінці минулого століття провідною частиною європейського співтовариства було усвідомлено, що лише охорона окремих видів не в змозі забезпечити їх захист. Так була сформульована концепція, в основі якої – ідея збереження саме територій існування видів. Ця концепція нині є базисом охорони природи в Європі. Вона була прийнята 1979 року в місті Берні та набула чинності 1 червня 1982 року (Україна приєдналася до сторін Бернської конвенції у 1996 році).

У рамках цього напряму в 1989 році була створена концепція «Смарагдової мережі», що сталося на підставі запиту низки держав Центральної та Східної Європи, які приєдналися до Бернської конвенції і запропонували створити мережу «територій особливого природоохоронного інтересу». «Смарагдова мережа України» розробляється з 2009 року. Провідною організацією, яка відповідає за її розбудову, є Міністерство екології та природних ресурсів України. Зараз інформацію про «Смарагдову мережу» вже можна знайти на публічній кадастровій карті України. Наразі до складу мережі включено 377 територій України, зокрема всі існуючі заповідники і національні природні парки. Наступним кроком має стати розробка менеджмент-планів для усіх цих територій з їх детальним картуванням.

Саме в рамках цієї великої та важливої роботи і проходило розроблення «Національного каталогу біотопів України». Каталог включає в себе: код біотопу, назву українською мовою та її англійський переклад. Зазначається наявність тварин, рослин і мікроорганізмів, що відрізняють цю територію, дається екологічна характеристика і наявні загрози для місцевості. Окремим розділом описані рідкісні та зникаючі види, якщо такі присутні, і перелік заходів, які необхідно здійснювати для забезпечення сприятливого охоронного статусу. Ілюстроване видання забезпечено значним довідковим апаратом: додатки, що включають у себе методологію польового картографування оселищ; карта геоботанічного районування України; алфавітний покажчик латинських назв рослин, тварин та мікроорганізмів тощо.

Особливого значення набула ця робота у зв’язку із запровадженням ринку земель сільськогосподарського призначення. За словами завідувача відділу геоботаніки та екології Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України, академіка Якова Дідуха, «землі сільськогосподарського призначення (площа яких близько 40 млн га) становлять понад 70% території України і не мають оцінки їхньої екологічної важливості». (А отже – не мають і належного захисту). А оскільки проєкт Закону України «Про території Смарагдової мережі» досі ще знаходиться в стадії обговорення, актуальність видання навряд чи варто доводити.

Каталог розрахований передусім на біологів, екологів, фахівців у галузі охорони природи, викладачів та студентів біологічних та сільськогосподарських спеціальностей вищих навчальних закладів.

* Національний каталог біотопів України/ Л.М. Борсукевич, Я.П. Дідух, А.А. Куземко, І.І. Мойсієнко; ред. А.А. Куземко, ред. Я.П. Дідух, ред. В.А. Онищенко, ред. Я. Шеффер, фот. А.-Т.В. Башта - Київ : Клименко Ю. Я., 2018. - Бібліогр.: с. 356-381. - Дод.: с. 382-411. - Алф. покажч.: с. 412-440. - 442 с.





Екологічний календар