18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Авторитетні українські екологи вважають, що скласти екорейтінг, результати якого на 100% будуть відповідати істині, неможливо: повноцінні наукові дослідження в Україні давно не проводяться. Крім того, на думку експертів, без постійного моніторингу стану навколишнього середовища і впливу на неї підприємств все публікуються держорганами цифри умовні. Але все ж журналісти Фокусу, спробували скласти екологічний рейтинг регіонів України
До 10 балів - за стан повітря: чим менше викидів, тим вищий бал. 5 балів область могла отримати за динаміку змін - перспективи того, що в найближчі роки викиди шкідливих речовин в атмосферу зменшаться. Ми також проаналізували статистику Держстату щодо зниження або зростання обсягу промислових викидів в атмосферу в 2018 році в порівнянні з 2014-м. За цей показник регіон міг отримати максимум 5 балів.
Ще 10 балів - за рівень створення небезпечних відходів I-III класів небезпеки: чим менше відходів, тим вищий бал. До 5 балів можна було отримати за загальний обсяг створення відходів, включаючи побутові. Також 10 балів кожен регіон міг отримати за рівень викиду забруднених вод.
До 5 балів отримували за показник, побічно характеризує стан навколишнього середовища, - кількість виявлених онкологічних захворювань. Але цей показник багато в чому залежить від розвитку в тій чи іншій частині країни медицини і якості діагностики. Наприклад, насторожують низькі значення в прифронтових Донецькій і Луганській областях. Та й точного числа жителів на підконтрольних українській владі територіях цих областей ніхто достеменно не знає. Нарешті, ми опитали експертів-екологів на предмет того, що місцева влада і бізнес роблять для поліпшення екологічної ситуації в регіоні. На підставі цих оцінок регіон міг отримати ще до 5 балів.
Лідером рейтингу третій рік поспіль стала Чернівецька область (46,9 бала). Далі розташувалися Рівненська область (46,8 бала) і Закарпатті (46,5 бала). Дивно, але четверте місце в рейтингу зайняла Луганська область (45,4 бала), яку завжди сприймали як промисловий, екологічно неблагополучний регіон. По всій видимості, це пов'язано з тим, що значна частина шахт і промислових виробництв залишилися на непідконтрольною території і оцінити їх негативний вплив на навколишнє середовище на даний момент неможливо.
Антилідери рейтингу стали Дніпропетровська (20,1 бала) і Донецька (14,6 бала) області. Це більш ніж очікувано.
Детальним описом кожної області можна ознайомиться за посиланням.
А, що ж Херсонщина? Вона посіла в цьому рейтингу аж 21 місце.
У 2019 до вже наявних екологічних проблем Херсонщини додалася ще одна: в кінці року в херсонському порту вивантажили 3 тис. т піску, який прибув з Чорногорії. За попередніми висновками лабораторних проб, в порт привезли відходи піскостpуйнoї oбpoбки кopаблів, зміст в них домішок важких металів перевищує допустимі норми.
Незабаром може виникнути ще одна проблема: в області запланували побудувати нову чергу Каховської гідроелектростанції. Екологи вважають, що внаслідок цього зміниться інтенсивність течії Дніпра. В результаті підвищиться рівень води в пониззі річки, що напевно вдарить по місцевій екосистемі.
"Є загальна проблема для багатьох областей: непридатні до використання отрутохімікати, що залишилися з радянських часів. Нещодавно з території Херсонщини вивезли 110 т пестицидів, за що слід похвалити обласну адміністрацію", - говорить Юлія Тищенко, керівник Центру екологічної інформації Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки. За її оцінками, на екологічної ситуації негативно позначається відсутність практики сортування сміття, зокрема в курортних містах. Та й в цілому з його утилізацією є проблеми: узбережжі і море забруднені. З року в рік потерпають ліси регіону: позначаються безконтрольна вирубка і пожежі. Також щороку в Херсонській і сусідній Миколаївській областях палає очерет, наповнюючи повітря їдким димом.
За матеріалами видання "Фокус". Головне фото: Getty Images