Новини. Події

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

09.10.2024
Екоцентр самовдосконалюється і прислухається до лідерів думок
Днями співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки взяли участь у дуже цікавому та корисному ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»

25.10.2024

Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник «Асканія-Нова». Ми поспілкувалися із директором Віктором Шаповалом про стан справ, у підпорядкованій йому установі.  Попри те, що заклад вже майже три роки pнаходиться під російською окупацією пан Віктор тримає руку на пульсі і в курсі усіх подій у заповіднику.

В установі залишився працювати техперсонал з багаторічним досвідом роботи, що забезпечує обслуговування колекцій. Існують проблеми з кормами, ветеринарним обслуговуванням та науково-методичним супроводом утримання, - розповів керівник заповідника.

Також ми не могли не розпитати про кількість втрат як серед тварин так і серед рослин.

Почнемо з того, що за період від початку війни і до 1 липня 2024  у різних функціональних зонах  «Асканії-Нова» сталося 69 пожеж. Сумарно вигоріло 7109,0 га території:  природного ядра - 2208,6 га, агроландшафтів (рілля, перелоги та лісосмуги)  - 4846,9 га, земель у межах населених пунктів - 53,5 га. Згорілі площі заповідної зони приналежні до степових біотопів, які є головною природною цінністю заповідника. Ці ділянки  репрезентували "еталонний" типчаково-ковиловий степ причорноморського регіону. Зокрема, постраждали абсолютно заповідні ділянки "Стара" та "Успенівка". Найбільшої  шкоди завдано масштабними пожежами 22 серпня та 1 вересня 2023 року, що уразили формації рослинності, що занесені до Зеленої книги України.

Із тваринами більш тривожна ситуація: у лютому 2023 р. внаслідок    неможливості вчасного діагностування і забезпечення ветеринарними препаратами загинули 27 особин страусів Ему та 1 особина страуса Нанду. У ІІ декаді листопада цього ж року, внаслідок злочинної недбалості російської окупаційної адміністрації та несвоєчасної перегонки у зимові приміщення, загинуло 4 особини буйвола Кафрського: 1 буйволиця зламала шию підчас атаки на трактор, інші буйволи замерзли на смерть. Ми про це писали у попередніх матеріалах Екоцентру. За словами Шаповала у колекції заповідника залишилася лише одна особина цього виду.

 Через відсутність належного наукового супроводу утримання та кваліфікованого ветеринарного обслуговування тварин зоопарку від запалення легень померли самка яка (28 вересня 2023 р.) та самець такіна (січень 2024 р.).

Упродовж ІІ кварталу 2023 року у Великому Чапельському поді загинуло до 150 (остаточна цифра невідома) дорослих особин антилопи Saiga tatarica. Їх розкладені тіла та кістяки були знайдені після пожежі 22.08.2023 року. До цього часу рештки пролежали непоміченими у травостої. Згідно з висновками відомчої ветеринарної служби, що обстежила місце загибелі тварин, антилопи загинули від спалаху інфекції Брадзот.

Також директор заповідника нагадав, як після рейдерського захоплення заповідника російським ставленником Мещеряковим із «Асканії-Нова» почали вивозити тварин на територію підконтрольну росії - без дозволів і відповідних сертифікатів. Центр екологічної інформації не одноразово писав про ці «обміни». Зокрема, і про вивезення коней Пржевальського та зебр Чапмана. А от про те, що з колекції зоологічного парку "Асканія-Нова" до окупованого Криму вивезено 3 особини сірої української породи великої рогатої худоби Bos taurus dom ми не знали.    

У відповідь на звернення спеціальної адміністрації Біосферного заповідника "Асканія-Нова" за даними фактами відкрито ряд кримінальних проваджень та внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Таким чином, на сьогодні під безпосередньою загрозою перебувають усі природні комплекси, штучні колекції, господарча інфраструктура та майно Біосферного заповідника "Асканія-Нова", а завдані збитки накопичуються безупинно. Хоча еталонний степ мало придатний для зведення фортифікаційних споруд та системи укріплень, площі згарищ та наслідки вигорання цілини за період окупації достатньо вагомі.

Як тільки з’являться ще новини про «Асканію-Нова» Центр екологічної інформації Гончарівки відразу вам про це повідомить.   





Екологічний календар