Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Пакети з кукурудзяного крохмалю в «АТБ»: правда чи «грінвошінг»?

03.04.2021

Свідоме споживання дуже швидко стало модним трендом та одним зі складових здорового способу життя. Виробники товарів теж прагнуть показати свою причетність до нового віяння та беруть курс на екологічність.

З 15 березня в «АТБ-Маркет» запустили продаж екопакетів, які начебто розкладаються протягом 12 місяців, не завдаючи шкоди довкіллю. Якщо все дійсно так, то це суттєво покращить стан навколишнього середовища в містах. Але в деяких екосвідомих громадян є побоювання, що це – лише «грінвошінг»*. Адже існують багато брендів, які тільки прикидаються «зеленими» (нафтова компанія «Chevron», хімічні компанії «Du Pont», «Nestle», «Johnson’s Baby», «Green Mama», «NIVEA PURE & Natural Yves Rocher», «Greenway» тощо).  

Аби розібратися, співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки запитали в експерта Дмитра Бидюка, наскільки ці пакети екологічні. Пан Дмитро викладає основи технологій біопластиків, наукові основи безвідходних технологій харчової продукції та екологічну безпеку харчової продукції в Сумському національному аграрному університеті (СНАУ). Він провів своє маленьке «розслідування» та дослідив склад і властивості цих пакетів, дізнався про їх виробника та сертифікацію. Із самого початку пан Дмитро звернув увагу, що в пості на своїй сторінці у «Фейсбук» сама мережа «АТБ» інформацію подає некоректно. Фахівець пояснює:  «Склад цих пакетів – 75% PBAT (біополімер з невідновлювальних нафтових полімерів) та 25% – PLA  (рослинний біополімер, у цьому випадку – крохмаль кукурудзи). Обидва полімери є розкладними! У дописі мережі супермаркетів йдеться, що у складі пакетів є крохмаль+PLA. А це, у даному випадку, одне й те саме. Про невідновлювані нафтові полімери у складі пакетів чомусь не написали. Це, мабуть, помилка SMM-ника, але вона вводить в оману тисячі користувачів».

Ці пакети матові та напівпрозорі, світло-зеленого кольору, майже не шурхотять, на дотик трохи нагадують тонку плівку від засохлого клею ПВА. Користуватися ними можна впродовж 9 місяців. Але, щоб пакет прослужив так довго, є певні умови зберігання: у сухому приміщенні, якомога далі від сонячних променів за температурою повітря не вище 25 градусів. Країна-виробник – В’єтнам. Продукція має сертифікат, який підтверджує, що пакети розкладаються в умовах домашнього компостування. І ось на цей фактор слід звернути особливу увагу. Ви повинні мати якісний компост і сам процес компостування проводити із дотриманням вимог та за участю хробаків. Згідно з сертифікатом, товщина пакетів від 16 до 26 мкм. Якщо вона не перевищує 26 мкм, то він розкладеться в зазначений термін, якщо ж пакет буде грубішим, то й розкладатиметься значно довше. Під час лабораторних досліджень температура компосту, в якому розкладався пакет, становила 25 +- градусів. Пакет розклався на 90% від його сухої маси.

«Отже, стосовно висновків: на процес біорозкладання впливає величезна кількість факторів, починаючи від складу та внутрішньої будови до умов досліджень. Розкладання в реальних умовах дуже відрізняється від нормативних у лабораторії», – підсумував Дмитро Бидюк.

Якщо такий пакет закопати, то, очевидно, він буде розкладатися понад рік. Якщо його викинути на полігон, де нема відповідних умов, розкладання значно загальмується, і його потенціал, як придатного до компостування, не буде використаний.

Ймовірно, що, враховуючи склад цих пакетів від «АТБ» та відсутність, на жаль, систем керування відходами в Україні, правильно утилізувати пакети та ще й отримувати якісний компост у нинішніх реаліях – задача досить складна. Але робити кроки в цьому напрямку необхідно!

Громадянам, які мають можливість компостувати органічні відходи, неодмінно слід звернути увагу на ці пакети. А співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки вже ними користуються та готуються провести власний експеримент! Ми плануємо самотужки перевірити здатність цих екопакетів до біорозкладання у компості. Чекайте на чесний відгук за 12 місяців або спробуйте разом із нами! Через рік подивимося, що в кого вийшло, та порівняємо результати.

*грінвошінг – екологічне позиціонування компанії, товару або послуги без достатніх для цього підстав. Термін «грінвошінг» виник із комбінації англійських слів «green» (зелений, екологічний) і «whitewashing» (відбілювання репутації).





Екологічний календар