18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Зазвичай у кожного з нас щодня залишається дуже багато паперового сміття. Звісно, можна здати його на макулатуру, але співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки мають власний креативний спосіб утилізації – апсайклінг.
Апсайклінг (вторинне використання або творче повторне використання) – це креативне перетворення відходів в артоб'єкти, побутові предмети, аксесуари, одяг тощо. Не варто плутати із вторинною переробкою. Апсайклінг не вимагає додаткових виробничих витрат на промислову переробку, але допомагає зменшити кількість сміття. В Європі вторинне використання зараз дуже популярне, там є багато крамниць, де продаються тільки такі ексклюзивні крафтові речі.
Апсайклінг буває різний – цього разу співробітники книгозбірні разом із відвідувачами вирішили спробувати власноруч створити блокноти із паперових відходів. Для проведення майстер-класу запросили Юлію Пляс, яка багато років працювала у Гончарівці реставраторкою книг. Ще під час роботи у відділі реставрації жінка почала створювати блокноти. Для сторінок вона використовувала все підряд: старі нотатки, непотрібні офісні роздруківки, плани евакуацій, щоденники з двійками, контурні мапи, фантики від цукерок, довідки, накладні, незаповнені бланки й передбачення від «Сільпо» на чеках... Сторінкам не обов’язково бути незаймано чистими! Для твердої обкладинки Юлія Пляс обирала тетра-пак-упаковки з-під соків або молока. Майстриня каже, що ця сировина їй дуже довподоби: «По-перше, матеріал цупкий і має привабливий вигляд, особливо зворотний бік – він сріблястого кольору; по-друге, тетра-пак-упаковки у нас, у Херсоні, ніде не переробляються і не утилізуються, тому краще їх десь використовувати, аніж просто викидати на смітник» Погодьтеся, гідний приклад екологічного мислення!
На захід зійшлося багато відвідувачів – і діти, і підлітки, і дорослі! Аби учасники майстер-класу вже наприкінці заняття могли оцінити результати своїх старань, пані Юлія запропонувала їм спрощений варіант виготовлення блокнота – без прошивання сторінок: поєднанням їх за допомогою смужки марлі та клею ПВА. Далі майстриня показала, як з тетра-пак-упаковок зробити корінець, палітурку та форзаци для блокнота. Спочатку відвідувачам було не все зрозуміло, але з рештою абсолютно всі впоралися! І після того, як клей висох, на нас чекав найприємніший етап – декорування блокнотів! Тут учасники дали волю фантазії: у хід йшли вирізки з модних журналів, намистинки, наклейки, кольоровий папір та навіть гліттер.
Присутні зізналися, що їм було дуже приємно та цікаво спробувати свої сили у хендмейді. Хтось робив блокнот на подарунок другу, а комусь дійсно не вистачало записника для телефонних номерів та списку справ на кожен день. Дівчатка створювали собі щоденники для «секретиків» та дуже популярні зараз смеш-буки.
Стежте за анонсами Центру екологічної інформації – попереду ще багато незвичайних зустрічей і подій! Також ви можете зв’язатися з нами та запропонувати провести у нас свій майстер-клас, якщо він має зв'язок з екологією. Ми відкриті до співпраці!