Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

«Глобальні зміни клімату» не міф, а наслідок війни

20.02.2023

 

 Увесь тягар від російської агресії ліг на плечі України, бої ведуться виключно на нашій землі. Хоч наразі дуже важко передбачити, яких негативних наслідків зазнає наше довкілля, але вже зараз фахівці сходяться на думці, що втрати будуть колосальні. Екологічна криза накриє усю Європу, але як би це не було несправедливо екоцид відбувається лише в Україні.

Одним із негативних факторів є CO2, викиди якого завжди збільшуються під час бойових дій. Підняття глобальної середньої температури на 1.5-2 градуси матиме невідворотні наслідки для всього світу. Серед них і стихійні лиха, і вимирання коралових рифів, і затоплення міст внаслідок танення льодовиків. Тобто «глобальні зміни клімату» стануть реальністю через накопичення діоксиду вуглецю (карбону оксиду)в атмосфері. CO2 заважає планеті охолоджуватися, створюючи парниковий ефект. Метою Паризької кліматичної угоди (2015 р.) було стримання цього процесу через примус країн-підписантів зменшити викиди парникових газів.

У 2019 військові викиди ЄС приблизно дорівнювали викидам від 14 млн автомобілів. Це у півтора раза більше ніж машин в Україні у мирний час. Але ж Євросоюз ні з ким не воював - це викиди пов’язані з утриманням військ і техніки, яка не надто активно рухається і ні в кого не стріляє. Транспорт працює від горіння палива: танки, БТРи, військові кораблі та винищувачі це не електрокари і витрачають набагато більше пального аніж цивільний транспорт. Фура використовує в середньому 20-40 л пального на 100 км пробігу, БТР «з’їдає» 130 л, танк – аж 500! В нинішній війні беруть участь тисячі таких машин, а також військова авіація й автомобілі, які вивозять переселенців та доставляють гуманітарну допомогу. Запуски ракет і бомбардування та обстріли постійні вибухи та пожежі також продукують величезні викиди CO2 в атмосферу. Єдина «протиотрута» - декарбонізація промисловості та всіх інших секторів.

В атмосферу потрапляє не тільки вуглекислий газ. Кількість атмосферних забрудників залежить від того, що саме вибухає і горить. Під час детонації ракет і снарядів утворюється низка хімічних сполук – чадний газ, вуглекислий газ, закис азоту, формальдегід, пари ціанистої кислоти, токсична органіка, діоксини тощо. Під час вибуху всі речовини проходять окислення, а продукти хімічної реакції вивільняються в атмосферу, де мігрують і спричиняють кислотні дощі. Як наслідок річки та озера закислюються, мешканці водойм гинуть, якість ґрунтів погіршується, врожаї марніють та врешті решт ми, люди, хворіємо.

Дуже хочеться, щоб після закінчення війни наші ґрунти були такими ж родючими як і до її початку, щоб ми могли пити воду з-під крана та з криниць, щоб наші діти могли відпочивати на пляжах та в лісі. Але зараз це все під питанням. Ясно лише одне, війна повинна якнайшвидше закінчитися нашою перемогою. Лише тоді ми зможемо захистити нашу унікальну природу.





Екологічний календар