Новини. Події

13.07.2024
Скільки викидів вже потрапило в повітря через війну?
Згідно з даними, які нещодавно оприлюднило Міністерство довкілля і захисту ресурсів у атмосферу потрапило ...

Детальніше...

21.06.2024
Як впливає війна на річку Дністер?
Центр екологічної інформації Гончарівки неодноразово розповідав користувачам бібліотеки, в якому стані ...

Детальніше...

31.05.2024
Ще один нацпарк зазнав збитків через війну
Центр екологічної інформації Гончарівки неоднаразово розповідав про стан справ у заповідниках та природних ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фотоВсі новини

Чи варто відновлювати Каховську ГЕС?

19.08.2023

Минулого місяця уряд ухвалив рішення, за яким Каховське водосховище підлягає відновленню, на засіданні був погоджений експериментальний проект, щодо початку відбудови Каховської ГЕС.

Шкоду від знищення водосховища для економіки та екології України переоцінити важко: підрив росіянами Каховської дамби називають найбільшою штучною катастрофою ХХІ століття. У майбутньому це призведе до опустелювання, локальних пилових бурь та змін клімату. Наразі можемо констатувати, що вже немає заповідника «Кам’янська Січ» – його екосистема напряму живилася водами водосховища. Окрім цього ця штучнва водойма було величезним «біологічним фільтром» усіх відходів від Києва до Запоріжжя. Хоч Запоріжжя і бере воду з Запорізького водосховища вище греблі, раніше воно скидало стічні води у Каховське водосховище. Там вода перебувала декілька місяців, тому могла пройти доочищення. Оскільки зараз Каховського водосховища не існує, відповідно, наразі немає як розбавити стічні води та доочистити їх. Як наслідок, вся ця забруднена маса ринеться у нижній каскад Дніпра та Чорне море.

Вже у перші тижні підриву росіянами греблі у мережі з’явилося чимало прихильників ідеї відновити не цю величезну штучну водойму, а те, що було на цих територіях до її створення. Мова про «Великий Луг» – один з найбільш важливих природних і історичних ландшафтів України. Цю ділянку було затоплено в 1955-1958 рр. водами Каховського водосховища, попри те, що тут зберігається багато пам’яток Запорозької Січі та зустрічалася велика кількість рідкісних тварин і рослин. Це була справжня “комора” і фортеця Запорізької Січі. Усе Військо Запорізьке харчувалося рибою й дичиною з Великого Лугу, випасали тут своїх коней. Якщо вороги захоплювали й руйнували Січ, козаки закопували в піски гармати й скарби й, подавшись човнами в непролазні пущі Великого Лугу і перебували там доти, доки вороги не відходили з цих позицій.

Втім, і серед фахівців є скептики, які не вірять у можливість відновити Великий Луг і роблять ставку на створення нового водосховища. На їх думку, якщо на цьому місці відбудувати ГЕС біорізноманіття у водоймі та у всьому регіоні відновиться вже через 4 роки.

Дискусія, досі триває, але доки ця ділянка знаходиться під окупацією росіян ми точно не зможемо нічого відновити.

Екологічний календар