Новини. Події

28.07.2024
Екологічні збитки від війни, завдані Херсонщині
Щодня екологічні збитки від воєнних дій по всій Україні зростають і Херсонщина не виключення: одна ...

Детальніше...

24.07.2024
Як Асканія-Нова переживає окупацію?
У природоохоронній сфері «Асканія-Нова» є постійним ньюзмейкером і новини із заповідника ...

Детальніше...

21.07.2024
Фестиваль «Дике поле» вкотре об’єднав українців
Центр екологічної інформації Гончарівки вперше взяв участь у історико-культурному фестивалі «Дике ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Як Асканія-Нова переживає окупацію?

24.07.2024

У природоохоронній сфері «Асканія-Нова» є постійним ньюзмейкером і новини із заповідника здебільшого тривожні. Буквально нещодавно стало відомо, що окупанти перевезли 12 зебр Чапмана до Кримського сафарі-парку «Тайган». При чому невідомо чи це тимчасово, чи зебри тепер повинні жити там завжди.

Такі вивезення асканійських тварин стали для окупантів вже нормою, вони називають це «обміном» натомість привозять у заповідник свійських тварин із інших природоохоронних об’єктів росії. Але представники фауни, яких привозять до «Асканії-Нова» не мають цінності у порівнянні з екзотичними теплолюбивими тваринами заповідника.

Також у асканійському степу періодично вникають пожежі внаслідок обстрілів.

Але порівнюючи з іншими окупованими територіями, перші місяці окупації пройшли досить спокійно. Чому так? За словами працівників десь півроку у заповіднику не було постійного перебування ворожих військ росіяни, лише час від часу вони навідувалися до Чаплинки та інших населених пунктів поблизу заповідника. Вперше окупанти приїхали до «Асканію Нову» 5 березня 2022 року – шукали тут фортифікаційні споруди, зброю, важку техніку та українських військових. Обшуки здійснювали навіть у дендропарку. Спілкувалися з персоналом.

- Ми тоді працювали як могли. Щодня треба було годувати тварин, доглядати за дендрологічним парком, охороняти від браконьєрства, щоб ніхто не заходив у заповідний степ. Ситуація ускладнювалася тим, що у нас закінчувалися корми, ми якраз збиралися проводити тендер. Довелося терміново шукати шляхи виходу з цієї ситуації, - пригадує учена та секретарка заповідника Наталя Корінець.

Оскільки заповідник був на окупованій території, казначейство досить швидко припинило щось оплачувати, крім заробітної плати. Тварини залишилися без запасів зерна та овочів. Тому працівники заповідника почали збирати кошти від небайдужих громадян та природоохоронних організацій США та Європи на приватному рахунку і купувати корми у місцевих фермерів. "Асканія-Нова" протрималася на цих запасах до лютого 2024 року. Було закуплено паливо для виїздів на територію заповідника та генератори, на випадок відсутності електроенергії.

Так тривало приблизно 13 місяців, але ситуація ставала все гіршою. На початку жовтня 2022 року росіяни розмістили свої війська в селищі. Із заповідника почали виїжджати працівники, зокрема всі орнітологи. У їх квартирах проводилися обшуки. Також окупанти поширювали фейки, що у заповіднику є біологічні лабораторії.

А відколи (березень 2023) до заповідника завітали гауляйтер Сальдо представник адміністрації президента РФ Кірієнко та новий самопризначений директор «Асканії Нова» Дмитро Мєщєряков почався новий етап її існування. На той момент усі робітники з проукраїнською позицією були змушені покинути заповідник, бо окупаційна влада поставила ультиматум: або йди на співпрацю, або будуть великі неприємності. У працівників проводили обшуки вдома та конфіскували ноутбуки й інші гаджети.

Відтоді окупанти почали періодично вивозити невеликі групи тварин до Краснодарського «Сафарі парку», заповідника «Ростовський» та інших подібних об’єктів на території ворога. Серед представників фауни були і види занесені до Червоної книги. Окрім викрадень були новини і про гибель кількох тварин від переохолодження і на території самої «Асканії-Нова», тобто йдеться про злочинний недогляд.

Що буде далі із заповідником – невідомо. «Асканія-Нова» має всесвітню славу та гарну репутацію, вона занесена до списків ЮНЕСКО як еталонна територія планети. Вочевидь, це і рятує її від тотального розорення та свавілля окупантів. Чекаємо на деокупацію як заповідника так і усієї лівобережної Херсоншини.

 





Екологічний календар