Новини. Події

28.07.2024
Екологічні збитки від війни, завдані Херсонщині
Щодня екологічні збитки від воєнних дій по всій Україні зростають і Херсонщина не виключення: одна ...

Детальніше...

24.07.2024
Як Асканія-Нова переживає окупацію?
У природоохоронній сфері «Асканія-Нова» є постійним ньюзмейкером і новини із заповідника ...

Детальніше...

21.07.2024
Фестиваль «Дике поле» вкотре об’єднав українців
Центр екологічної інформації Гончарівки вперше взяв участь у історико-культурному фестивалі «Дике ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Пересохле водосховище знову стає водоймою

26.04.2024

На територію, де раніше було Каховське водосховище прибуває вода, такі висновки можна зробити за останніми супутниковими знімками цього району, значна частина раніше осушеної штучної водойми на сьогодні вкрита водою.

Еколог Вадим Манюк розповідає, що причини цього явища можуть бути дві – природня та антропогенна:

– Зараз уже пішов спуск тієї води, яка назбиралася у верхів'ях Дніпра під час зими. Вода прибуває по річищу Дніпра і розливається, якщо подивитись зверху на супутникові знімки або на мапу Великого Лугу — то від Дніпра розгалужуються десятки і сотні проток, далі вони галузяться як кровоносна система, на менші-менші протоки, такі от «капіляри» своєрідні, і доходять до найвіддаленіших куточків цього Великого Лугу, – так фахівець описує природні причини приходу води.

Нагадаємо що Великим Лугом називають місцевість, яка тут була до будівництва Каховської ГЕС. Великий Луг був затоплений водами у 1955-1957 рр (за винятком деяких ділянок). Тоді ця територія була вкрита велетенськими річковими на лівому березі Дніпра між Діпром і лівим притоком Конки, ці плавні мали площу 400 км2.

– В деяких ділянках Великого Лугу є місця, які раніше називали лиманами — це такі найбільш низькі частини, куди вода завжди прибувала весною і трималася там весь сезон. Вони до літа поступово пересихали, але це були такі озерні системи, які тримали велику кількість води. Зараз відбувається те саме, тобто найбільше води зараз у тих місцях, які раніше називалися лиманами, – додає еколог.

І хоча такого не було 65 років, водопілля це дуже позитивний процес. Для того, щоб плавні Великого Лугу відродилися їм життєво необхідна весняна повінь.

Також Вадим Манюк пояснив в чому полягає вплив людини на цей процес:

– Весь каскад Дніпра регулюється кількома гідровузлами електростанції, і те, що там є вода — це результат управління цим каскадом. Тобто люди, які управляють каскадом, зараз пустили воду в такій кількості, що вона заповнила частково Великий Луг, і за це їм велика подяка. Чи це вийшло спонтанно, чи свідомо — я наразі про це не знаю, але це надзвичайно добре для Великого Лугу, тому що він як губка зараз набере в себе воду, як має бути в природі, і ця вода просто дасть початок життю і розквіту тих екосистем, які на першій стадії формування дуже цього потребують, – розповідає еколог.

Як ми раніше розповідали у своїх матеріалах зараз на місці водосховища розростаються верби. Але також на місці Великого Лугу з’являються і нові види рослин. Про це розповів голова Української природоохоронної групи Олексій Василюк:

– Чужорідні рослини, які теж намагаються там закріпитися переважно посухостійкі – вони вимруть від цього. Це природне явище, яке допомагає відновити на Великому Лузі саме ті місцеві види рослин, з дерев – це в першу чергу різні види верб і тополь. Це прекрасне природне явище, – підсумував природозахисник.

Співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки уважно слідкують за подіями навколо колишнього Каховського водосховища, адже це унікальна частина довкілля Херсонщини, яка зараз переживає постійні метаморфози.





Екологічний календар