18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Днями співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки взяли участь у дуже цікавому та корисному заході «Екологічна просвіта та інформування у роботі бібліотек в умовах воєнного стану». Організувала онлайн-семінар Всеукраїнська екологічна ліга, захід було приурочено до Всеукраїнського дня бібліотек.
Говорили про наболіле – про негативний вплив війни на довкілля України та про те, як покращити психологічний стан наших бійців та людей, які зазнали втрат через бойові дії, і до чого тут природа. Зокрема, спікери семінару ділилися досвідом щодо психологічної реабілітації дітей, які зазнали стресу від вибухів, евакуації та загалом усіх негативних факторів пов’язаних з війною за допомогою природи. Саме на лоні природи наш розум може розслабитися, ми відволікаємося від нав’язливих думок і відчуваємо бодай якесь полегшення. Особливо фахівці наголошують на психологічній реабілітації біля водойм: моря, річки, озера тощо. Звуки води та споглядання хвиль заспокоює нервову систему людини, з цим важко не погодитися. Підсумовуючи свій виступ екологи наголосили, що у бібліотеках також було б важливо створити умови для психологічної реабілітації людей, наприклад для групової терапії. Адже там зазвичай тихо, є затишні кабінети, wi-fi та інші умови.
Повертаючись до питання про вплив військових дій на довкілля та природні ресурси спікери семінару наголошували на важливості екологічної освіти та інформування. На думку фахівців для того, щоб підвищити рівень обізнаності у середній школі має з’явитися новий предмет «Основи екології» в середній і «Основи сталого розвитку» в старшій. Знання отримані на цих уроках допоможуть швидше реагувати і долати проблеми довкілля уже в дорослому житті або обрати екологію як професією. Зараз без екологічних знань і навичок українці не зможуть інтегруватися у європейське суспільство. Також фахівці окремо наголосили на важливості вивчення транскордонних водотоків. Ситуація з річками Сейм і Десна показали катастрофічний пробіл у знаннях щодо транскордонних водотоків з Білоруссю та росією.
– Потрібно зробити інвентаризацію всіх річок між Україною та країнами, з якими ми маємо спільний кордон на предмет підприємств, які знаходяться на території сусідів. Наступного разу коли станеться якесь забруднення ми вже не будемо довго шукати реагенти для виявлення тих чи інших забруднюючих речовин, - пояснюють представники Всеукраїнської екологічної ліги.
Участь у семінарі взяло загалом 320 учасників, це були представники:
– обласних універсальних наукових бібліотек Івано- Франківської, Миколаївської, Херсонської, Рівненської, Полтавської, Тернопільської, Черкаської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Сумської, Черкаської, Житомирської, Полтавської, Запорізької, Волинської та Львівської областей;
– Національної бібліотеки України для дітей;
– обласних бібліотек для дітей та юнацтва, селищних та сільських, міських, бібліотек Закарпатської, Кіровоградської, Миколаївської, Рівненської, Запорізької, Дніпропетровської, Одеської, Сумської, Вінницької, Харківської, Полтавської, Хмельницької, Тернопільської, Львівської, Херсонської та Івано-Франківської областей;
– бібліотек університетів та закладів освіти з різних регіонів України;
– Центрів культури, дозвілля та спорту, обласних та міських управлінь/відділів освіти, молоді, культури і туризму.
Сподіваємося і надалі співпрацювати з Всеукраїнською екологічною лігою, адже робимо спільну справу!