Новини. Події

18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...

Детальніше...

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Подорож у край Ахілла і князя Святослава

13.05.2015

Ще один заповідний об’єкт освоєно! (ліричний відступ)

Хто куди на свята, а колектив Гончарівки вирішив провести вихідний з користю. Завдяки підтримці профспілки, ми підкорили Кінбурнський півострів та відкрили для себе національний природний парк «Білобережжя Святослава».
Такі спільні подорожі навесні вже стають доброю традицією для нашого колективу. Тому, озброївшись такими-сякими фотоапаратами, перерахувавшись на всяк випадок, виїхали на полювання за враженнями та світлинами. Попереду нас чекав таємничий край, що пам’ятає Ахілла, Геродота, князя Святослава…
Майже на кордоні з Миколаївською областю ми зустріли херсонських пеліканів. Вони мирно плавали на озері.
Кінбурнський півострів унікальний тим, що з трьох боків його омивають води Дніпровсько-Бузького лиману, Чорного моря та Ягорлицької затоки. Також його унікальність полягає в тому, що одна частина Кінбурнського півострова належить до Чорноморського біосферного заповідника, інша – до НПП «Білобережжя Святослава». Згідно стародавній легенді біля берегів коси відбулася грандіозна морська битва, в якій переміг Ахілл і на честь перемоги влаштував на косі урочисті атлетичні ігри, після чого греки стали називати косу Ахіллів Біг.
Почати знайомство з Кінбурном ми вирішили з «Білобережжя Святослава». Існує припущення, що за часів князя Святослава півострів називався Білий Берег (Білобережжя). Звідси й назва: «Білобережжя Святослава».
Особливо важлива рекреаційна функція національного природного парку «Білобережжя Святослава». Рекреація — це відпочинок на природі з метою відновлення сил, здоров’я. Такою рекреаційною зоною півострова є пляжі та ліси.
Першою нашою зупинкою була Ягорлицька затока: тиша, дикий пляж. Після неї ми вийшли на відкритий берег Чорного моря, який абсолютно від неї відрізнявся: хвилі, шум прибою, солоний смак повітря. А між цими зупинками встигли побувати на орхідному полі – найбільшому на Нижньому Дніпрі місці зростання орхідей – представників родини Зозулинцевих (Орхідних).
Далі ми завітали до Геродотового лісу, де майже в первозданному вигляді живе світ рослин і тварин. Повітря тут, порівнюючи з морським, було солодким. Нас познайомили з черепахами з місцевого озера. Вони дійсно схожі на доісторичних родичів. Більшість з нас вперше побачили жовтобрюха – найбільшу в Україніт а в Європі змію.
Під час підйому на найвищу точку півострова (10 м над рівнем моря!) ми побачили свіжі викиди піску. Тут попрацював сліпак піщаний — землерий, який веде винятково підземний спосіб життя. На відміну від крота, він зовсім не має очей і харчується коріннями рослин. Ця тваринка з густою шерстю занесена до Червоної книги України.
На території лісництва (чергова наша зупинка) ми відвідали невеличкий зоопарк. Тут є павичі, фазани, верблюд; цілими родинами з дітками були дикі кабани, муфлони та ему.
Найпопулярніший експонат — справжнісінький вовк. І звати його Вовчиком. Підібрали Вовчика зовсім крихітним, вигодували молоком. Виріс він лагідним. Вовчик радо зустрічав нас, наче велика собака. Але вовча кров заговорила, коли його погодували співробітники парку.
Остання зупинка була у хвойному лісі. Взагалі, через те, що з одного боку Кінбурнська коса омивається морською водою, а з іншого – дніпровською, а суша вкрита сосновим лісом і різнотрав'ям, створюється своєрідний мікроклімат, дуже корисний для здоров’я.
Надзвичайно легко ми долали піщані пагорби завдяки водієві Івану та його газону «Ваня». А за цікаву інформацію та веселу атмосферу під час подорожі ми вдячні Олегові – співробітнику НПП «Білобережжя Святослава».
Часто буває так, що люди мріють про заморські країни, так і не зазирнувши як слід за вікно. А зовсім поріч може бути реліктовий ліс, цілющі озера або унікальні піски. Відкрийте для себе рідний край і ви по-іншому побачите світ.

(Мартюк О., керівник Центру екологічної інформації)







Екологічний календар