Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



ГРОМАДСЬКА ЕКОЛОГІЧНА РАДА
при Державному управлінні охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області

73026 м. Херсон, пров. Козацький, 10 тел./факс (0552) 26-31-95; e-mail: eko_kherson@hs.ukrtel.net

27 серпня 2012 р. № 16/12
Міністру екології та природних ресурсів України
Ставицькому Е.А.

Відкрите звернення

Шановний Едуарде Анатолійовичу!

Екологічна громадськість Херсонщини вкрай занепокоєна соціально-еколого-ресурсним станом області та відверто провальною природоохоронною роботою відповідних регіональних установ центральних органів влади, що мають відповідати за конкретні питання реалізації екологічної політики в нашій області та контролювати безумовне виконання чинного природоохоронного законодавства всіма суб’єктами господарювання та управління в сфері суспільного виробництва та безпеки життєдіяльності.
Факти, оприлюднені на Дніпровському Форумі громадськості 6-7 липня 2012 р. фахівцями та вченими України та Білорусі, засвідчили постійне погіршення гідрологічного режиму по всьому басейну Дніпра, що особливо відображається на ситуації в Україні. Враховуючи глобальні зміни клімату водозбір басейну на сьогодні зріс і за умов вільного стоку в Чорне море Дніпро мав би виносити до 63-67 млрд. кубометрів води – але водостік у море становить лише 35-38 млрд. кубометрів. За рахунок водовідбору на питні та технічні потреби (до 5-6 млрд. кубометрів) та фільтраційних процесів у Київському, Канівському, Кременчуцькому та Каховському водосховищах (до 25 млрд. кубометрів) Дніпро з «каскадом гребель» практично «підтопив» більшу частину прилеглих територій та перетворився в болото…
Крім того, змушені констатувати, що зруйнована в останні роки на всіх рівнях система екологічного моніторингу не дає нам реалістичного уявлення про сутність природних та техногенних причин постійно-прогресуючих негативів та втрат еколого-ресурсного потенціалу, викликаних «глобальними перемогами над природою» з часів недалекого комуністично-радянського минулого. Не маючи аналізу динаміки втрат та реального прогнозу можливого наближення до еколого-ресурсно-економічного краху життєдіяльності в силу техногенних чинників і глобальних змін клімату в певних регіонах країни та в Україні в цілому (в деяких регіонах – Чорнобильська зона, Донбас, Карпати, Нижнє-Дніпровське Причорномор’я тощо ми вже маємо катастрофічно-депресивний стан) держава не може визначити єдино вірного шляху сталого розвитку, не може зупинити поза-правову діяльність на рівні екологічного вандалізму та бандитизму. За таких умов загине Дніпро – загине Україна.
Ігнорують свої завдання в сфері екологічного моніторингу та оприлюднення кричущих показників катастрофічного еколого-ресурсного стану на певних територіях та акваторіях, і зокрема в Нижньому Подніпров’ї, і установи природоохоронного напрямку обласного та регіонально рівнів – лише цим можна пояснити замовчування певних офіційно зафіксованих фактів останніх років.
Достатньо відмітити, що за свідченням керівництва Головного державного управління охорони, використання і відтворення водних живих ресурсів та регулювання рибальства в Херсонській області (Херсондержрибоохорона), в заплавних озерах пониззя Дніпра до його зарегулювання вилов становив 600-800 тонн в рік, включаючи таких цінних видів риб, як тараня, лящ, судак, щука, сом, сазан, чехоня. На сьогодні річний вилов не більше 50 тонн, в основному сріблястого карася… Проте промислові скиди на еколого-токсикологічний стан таких, напівзакритих водойм, практично не мають негативного впливу…
Показовими є і показники вилову цінних порід риби за останні 60 років:

І в той же час не менш цікавими є кількісні дані щодо випуску молоді деяких порід риби при зариблені – навіть оціночне переведення цих показників у «вагові показники» вказує на те, що до «промислового вилову» доживає лише 1-2 рибини з 1000 випущених!!!
Так, зокрема:
Середньорічний випуск одно-дворічної молоді в Нижній Дніпро та Каховське водосховище оцінюється в 700 тонн, а вилов з цієї акваторії – до 95-100 тонн!!!
З 2008 року в Нижній Дніпро було випущено майже 450 тисяч екз. молоді стерляді – а не виловлено жодної!!! Аналогічна ситуація з осетровими.
То на що ж тоді держава витрачає чималі кошти, і де «економіка» зростання?
Кричущими є і показники «втрат» рибних ресурсів при заморах – за даними тієї ж «Херсондержрибоохорони» в 2006 році загинуло більше 20 тонн карася та бичка, в 2007 році – більше 10 тонн товстолобика та майже 60 тонн бичка, у 2008 році – 640 тонн карася, 15 тонн тюльки, майже 4,5 млн. екз. бичка… В подальші роки фіксуються в основному показники в екземплярному обчисленні – вагові дані навіть важко уявити!
Тож:
2010 рік - зафіксовано 5 заморів з наступними показниками: карась – майже 19 тис. екз., щука – 3 тис. екз., лящ – 1,2 тис. екз., амурський чебачок – 0,6 тис. екз., окунь – 0,6 тис. екз., тараня – 1,2 тис. екз., гірчак – 29,35 тис. екз., бичок – 763 тис. екз.;
2011 рік - зафіксовано 4 заморні події з наступними показниками: карась –14 тис. екз., товстолобик - 120 екз., короп - 23 екз., атерина - 10 тис. екз., бичок – 2 тис. екз.;
2012 рік (на 15.08) - зафіксовано 7 заморів з наступними показниками: карась – майже 4 тис. екз., бичок (молодь) – 312 тис. екз.; сазан – 26 екз., короп -10 екз., товстолобик - 60 екз. … Причому сазан, короп та товстолобик довжиною до 60 см…
Не менш кричуще негативними на економіку регіону є прогресуючі прояви регіонального підтоплення та деградації земель сільськогосподарського призначення, що також є наслідком нашого втручання в гідрологію Дніпра та вже незворотні гідрогеологічні зміни на територіях регіону.
Враховуючи вищенаведене, а також рішення щодо проведення 30 вересня 2012 під Вашим головуванням тематичної наради з питань забруднення водних об'єктів (на виконання п.13 рішення Колегії Мінприроди від 13 липня 2012р.) за участі представників профільних міністерств та установ, вчених і громадськості, вважаємо за необхідне просити Вас на перше місце порядку денного проставити питання показників реального еколого-ресурсного та техногенно-безпекового стану водних ресурсів, їх використання та впливу на соціально-економічні складові суспільної життєдіяльності, а також проблеми повного і комплексного еколого-ресурсного моніторингу стану наших водних ресурсів.
Екологічна громадськість Херсонщини, враховуючи наявність у своїх лавах високопрофесійних фахівців «водокористування» різно-профільних напрямків, бажає бути залученою до підготовки та проведення зазначеного заходу з відповідною проблематикою.
Безумовно, проблема скидів на сьогодні є також досить важливою і потребує відповідних рішень, але вона не є основною та вирішальною у тому екологічному стані всього басейну Дніпра, що склався на сьогодні, і за попередніми розрахунками не перевищує 8-10% негативного впливу на нього у зонах максимального промислового навантаження.
Ми готові залучитися до відкритого попереднього обговорення цих питань на рівні учасників Дніпровського Форум громадськості (6-7 липня 2012р.), членів Української річкової мережі та Громадської ради Всеукраїнських організацій та об’єднань природоохоронного спрямування при Міністерстві екології та природних ресурсів.
Ми сподіваємось, що факти, наведені в цьому листі, будуть вмотивовано спростовані або підтверджені та розширені на рівень всього басейну Дніпра представниками відповідних державних установ, а також отримають відповідну оцінку з позицій бачення шляхів вирішення питань на державному рівні.
Сподіваємось на розуміння нашого занепокоєння та подальшу плідну співпрацю.

Голова Громадської екоради при
Держуправлінні екології в
Херсонській області, заступник
голови Громадської ради при
Мінекоресурсів України, к.х.н. Г.М.Романенко

Екологічний календар