18.11.2024
Учні Херсона дізналися про екологічні збитки від війни
Центр екологічної інформації КЗ «Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся ...
25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...
20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...
Чим екологічні неурядові організації відрізняються від решти неурядових організації? Просте запитання, яке, на нашу думку, все-таки потребує роз'яснення. І нам вдалося його знайти в книзі "Розвиток громадянського суспільства в Україні в 2008 році".
Надаємо лише уривки, повну електронну версію книги представлено на сайті www.ucipr.kiev.ua
Отже, які функції виконують екоНУО?
"У всьому світі природоохоронні (екологічні) громадські (неурядові) організації, або екоНУО, обстоюють принципи екологічно збалансованого, стійкого розвитку і борються за ощадливе використання природних ресурсів, охорону, збереження та відновлена природного середовища шляхом екологізації державної та місцевої політики розвитку, а також зміни способу життя та поведінки громадян на екологічно відповідальну.
Важливим напрямом діяльності екоНУО є захист екологічних прав громадян, яз включають право на здорове та безпечне для здоров'я навколишнє середовище, право на екологічну інформацію, право на участь у процесі ухвалення рішень та прав на правосуддя з питань, що стосуються довкілля.
Також екоНУО виконують демонстраційні проекти із впровадження екологічнії технічних рішень, які наочно підкріплюють вимоги щодо змін до законодавства та способу господарювання."
І ще одне, мабуть, цікаве запитання: чим відрізняються українські та іноземні екологічні організації?
"Слід зазначити, що українські та закордонні екологічні організації мають різні умови діяльності. Так, ефективність екоНУО країн Західної Європи вимірюється насамлеред рівнем реальної підтримки населення. Наприклад, у Нідерландах 10% насе-лення є членами різних екоНУО. Здебільшого це пасивна підтримка у вигляді благодійних внесків та передплати на друковані видання. Загальна кількість активних членів у 10 разів менша за загальну. Для сучасної України масове членство в громадських організаціях, зокрема й в екологічних, не характерно. Напевно, все ще дається взнаки відраза до примусової та нещирої масовості громадянської діяльності радянських часів. .Але головне, у суспільства з'явились інші пріоритети, передусім звичайне щоденне виживання (або дедалі частіше - прагнення задовольняти споживацькі запити, що постійно зростають), коли для стратегічних думок немає місця. Ще однією суттєвою відмінністю в діяльності українських та західних екоНУО є досягнення різних тактичних цілей. На Заході головною метою "зелених" є ухвалення національними чи місцевими органами влади правових актів, спрямованих на захист довкілля (наприклад, затвердження нової безпечної політики поводження з хімікатами, заборона використовувати певний токсичний матеріал у будівництві, переведення певної території під заповідний фонд тощо). "Зеленим" нелегко даються такі акти, боротьба за них може тривати роками і не завжди є успішною. Однак після ухвалення таких документів державний апарат вправно виконує свої функції (створюється нова система обліку та контролю за обігом хімічних речовин, токсичний матеріал вилучається і не використовується, заповідник функціонує). В Україні ж природозахисникам, окрім подібної роботи, ще більше зусиль доводиться докладати. аби примусити державний апарат виконувати його ж рішення, бо ухвалюються вони зазвичай лише формально, без реального бажання їх виконувати та без належного нормативно-організаційного забезпечення."
Голубовська-Онісімова Г., Супруненко О. Майбутнє України в руках екоНУО (Розвиток громадянського суспільства в Україні в 2008 році.- К.- 2009.)
Херсонський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді junnat.kherson.ua
73000, м. Херсон, вул. Цюрупинська, 102,
тел.: (0552) 26-42-77
Херсонська обласна організація Всеукраїнської екологічної Ліги
73000, м.Херсон, пр.Ушакова, 36,
тел.: (0552) 42-34-64
Міська громадська організація “Ластівка”
м. Херсон, вул. Енгельса, 52
тел.: (0552) 38-00-04
Центр молодіжних ініціатив "Тотем" totem.kherson.ua
м. Херсон, вул. Молодіжна, 2А
тел.: (0552) 26-60-72
e-mail: totem@public.kherson.ua
Херсонське обласне громадське формування з охорони навколишнього середовища “Довкілля”
м. Херсон, вул. Луначарського, 20
Південноукраїнська екологічна організація “Придніпров'я”
м. Херсон, Придніпровський спуск, 8\29
Херсонська обласна екологічна організація Української екологічної асоціації “Зелений світ”
м. Херсон, вул. Маяковського, 6, оф. 704,
тел.: (0552) 26-73-45