Новини. Події

10.06.2026
Інфраструктура дружня до природи: WWF-Україна розпочинає дослідження міграційних коридорів диких тварин уздовж траси Київ–Чоп
Відбудова та розвиток транспортної інфраструктури України мають враховувати інтереси дикої природи. ...

Детальніше...

10.06.2026
У Чорнобилі знайшли гніздо червонокнижного птаха
У Чорнобильському Радіаційно-екологічному Біосферному Заповіднику вдруге зафіксували гніздування ...

Детальніше...

09.06.2026
Гнізда з оптоволокна від дронів: як українські птахи пристосовуються до війни
На Донбасі птахи використовують оптичне волокно від дронів як будівельний матеріал для гнізд. Знімок ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Мікропластик і судноплавство: останні дослідження Дунаю на судні REXDAN

04.05.2026

Команда проєкту SUNDANSE від НЕЦУ взяла активну участь у польовій місії на борту науково-дослідного судна REXDAN, де протягом останніх днів проводилися комплексні екологічні дослідження річки Дунай.

Представник НЕЦУ Балінський здійснив відбір проб води на кількох ділянках річки (км 180, 240, 288, 370, 430, 470, 490). Особливу увагу буде приділено аналізу мікропластику – одного з ключових індикаторів стану річкових екосистем. Подальше лабораторне дослідження цих зразків дозволить:

  • визначити фактичний рівень забруднення на окремих ділянках;
  • зрозуміти, як мікропластик переноситься течією;
  • оцінити загальний екологічний стан Дунаю.

Зібрані дані є критично важливими для формування ефективних рішень із захисту річкової екосистеми.

Окрім цього, 28 квітня дослідницька група REXDAN працювала на ділянці річки між 601 і 609 км, де вивчали вплив швидкості суден на русло Дунаю. Було досліджено чотири відрізки з глибиною від 3 до 10 метрів. Експеримент передбачав проходження суден із різною швидкістю (10, 14, 18 км/год та близько 9 км/год – у реальних умовах навігації).

Мета дослідження – з’ясувати, як рух суден впливає на донні відклади. Поєднання цих експериментів із батиметричними вимірюваннями (визначенням глибини та форми дна) дозволяє:

  • оцінити вплив судноплавства на переміщення седиментів;
  • визначити ризики повторного підняття забруднювачів, що накопичуються в мулі;
  • напрацювати рекомендації щодо сталого управління річковим транспортом.

Наразі відібрані зразки направлені до лабораторії для точного визначення обсягів піднятих донних відкладів.

Участь НЕЦУ в цій місії підкреслює важливість науково обґрунтованого підходу до управління Дунайським регіоном. Дослідження спрямовані на пошук балансу між інтенсивним судноплавством і збереженням здоров’я річкової екосистеми – ключового ресурсу для мільйонів людей і природного біорізноманіття.

 





Екологічний календар