Новини. Події

02.02.2022
Результати фотоконкурсу від Центру екологічної інформації
Центр екологічної інформації бібліотеки Гончара радий оголосити про завершення фото-конкурсу до Дня ...

Детальніше...

02.02.2022
Гончарівка роздає подарунки
На початку тижня співробітники Центру екологічної інформації бібліотеки Гончара завітали до Херсонської ...

Детальніше...

30.01.2022
Глядачі Гончарівки у захваті від фільму «Без тями від зброї»
За кілька днів до показу ми довго вагалися, яку ж стрічку обрати. Але фільм "Без тями від зброї" ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоВсі новини

Знову цвітуть… каштани?

15.10.2012

Чи, може, дерева «вирішили», що зараз весна, і… зацвіли?
Днями автору цього матеріалу редактор сказав: «Неподалік від твого дому зацвіли каштани, піди їх сфотографуй». — «Каштани зацвіли? Ви нічого не плутаєте?». Час від часу проходжу там і навіть збагнути не могла, що у вересні на гілках посеред сухого листя з'явилися... бруньки, зелене листячко і білі квітки, наче весною. А треба було просто підняти голову, щоб побачити це, хоча й аномальне, проте дуже гарне явище — каштанів цвіт. Ми постійно проходимо повз ці дерева, але настільки занурені в буденність, у проблеми, що не помічаємо елементарних, але зігріваючих душу речей.
Щоб якось прояснити це неочікуване «пробудження» зелених саджанців (адже часом цвітіння каштанів є весна), ми звернулися до старшого наукового співробітника відділу природи Херсонського обласного краєзнавчого музею Михайла Підгайного з запитанням: «Як же так — всі дерева вже листя скидають, а каштани зацвіли? Михайло Миколайович розповів, що це явище пояснюється аномальною посухою на Херсонщині, тому влітку при такій спеці кінські каштани – саме так правильно називаються ці дерева, що ростуть у нас, – перебували у стані спокою. Прийшла осінь, і деревця, скидаючи листя, почали готуватися до зими. Але через те, що зараз погода ще продовжує радувати теплом і відсутністю дощів, каштани на початку місяця ще «думали», начебто була зима, а отже період так званої сплячки.
скидаючи листя, почали готуватися до зими. Але через те, що зараз погода ще продовжує радувати теплом і відсутністю дощів, каштани на початку місяця ще «думали», начебто була зима, а отже період так званої сплячки.
– Останнім часом почала з'являтися роса, тобто рівень вологості підвищився, от дерева і «вирішили», що вже час просинатися від зимової сплячки, посміхається Михайло Миколайович.
от дерева і «вирішили», що вже час просинатися від зимової сплячки, - посміхається Михайло Миколайович.
— Чому ж тоді одні каштани зацвіли, а інші стоять з сухим пожовклим листям? — питаю. Справа в тому, пояснив природознавець, що мікрокліматичні умови кожного дерева різні: одні стоять у тіні, наприклад, під дахом, з якого стікає вода, тому умови їх існування вологіші, ніж у інших каштанів, які стоять під палючим сонцем. Тим паче, що зелені насадження — такі ж живі істоти, як і люди, тому всі вони мають індивідуальні особливості і по-різному можуть реагувати на ті чи інші умови навколишнього середовища. Це ж стосується і, наприклад, фруктових дерев, які разом з каштанами зацвітають восени, тому, якщо побачите зелені листочки і квіти на вишні, не лякайтеся: це одна з забаганок нашої природи.

Олеся Товсточуб (Новий день. – №41 (5035). – 04.10.2012)

Екологічний календар