Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Всі новини

Знову цвітуть… каштани?

15.10.2012

Чи, може, дерева «вирішили», що зараз весна, і… зацвіли?
Днями автору цього матеріалу редактор сказав: «Неподалік від твого дому зацвіли каштани, піди їх сфотографуй». — «Каштани зацвіли? Ви нічого не плутаєте?». Час від часу проходжу там і навіть збагнути не могла, що у вересні на гілках посеред сухого листя з'явилися... бруньки, зелене листячко і білі квітки, наче весною. А треба було просто підняти голову, щоб побачити це, хоча й аномальне, проте дуже гарне явище — каштанів цвіт. Ми постійно проходимо повз ці дерева, але настільки занурені в буденність, у проблеми, що не помічаємо елементарних, але зігріваючих душу речей.
Щоб якось прояснити це неочікуване «пробудження» зелених саджанців (адже часом цвітіння каштанів є весна), ми звернулися до старшого наукового співробітника відділу природи Херсонського обласного краєзнавчого музею Михайла Підгайного з запитанням: «Як же так — всі дерева вже листя скидають, а каштани зацвіли? Михайло Миколайович розповів, що це явище пояснюється аномальною посухою на Херсонщині, тому влітку при такій спеці кінські каштани – саме так правильно називаються ці дерева, що ростуть у нас, – перебували у стані спокою. Прийшла осінь, і деревця, скидаючи листя, почали готуватися до зими. Але через те, що зараз погода ще продовжує радувати теплом і відсутністю дощів, каштани на початку місяця ще «думали», начебто була зима, а отже період так званої сплячки.
скидаючи листя, почали готуватися до зими. Але через те, що зараз погода ще продовжує радувати теплом і відсутністю дощів, каштани на початку місяця ще «думали», начебто була зима, а отже період так званої сплячки.
– Останнім часом почала з'являтися роса, тобто рівень вологості підвищився, от дерева і «вирішили», що вже час просинатися від зимової сплячки, посміхається Михайло Миколайович.
от дерева і «вирішили», що вже час просинатися від зимової сплячки, - посміхається Михайло Миколайович.
— Чому ж тоді одні каштани зацвіли, а інші стоять з сухим пожовклим листям? — питаю. Справа в тому, пояснив природознавець, що мікрокліматичні умови кожного дерева різні: одні стоять у тіні, наприклад, під дахом, з якого стікає вода, тому умови їх існування вологіші, ніж у інших каштанів, які стоять під палючим сонцем. Тим паче, що зелені насадження — такі ж живі істоти, як і люди, тому всі вони мають індивідуальні особливості і по-різному можуть реагувати на ті чи інші умови навколишнього середовища. Це ж стосується і, наприклад, фруктових дерев, які разом з каштанами зацвітають восени, тому, якщо побачите зелені листочки і квіти на вишні, не лякайтеся: це одна з забаганок нашої природи.

Олеся Товсточуб (Новий день. – №41 (5035). – 04.10.2012)





Екологічний календар