Новини. Події

19.04.2023
Скільки коштує «план Маршала» для нашої природи?
За даними Державної екологічної інспекції станом на січень 2023 року, за 11 місяців військової агресії ...

Детальніше...

08.04.2023
Долю асканійських тварин оплакувати ще зарано
Вчора у відомих телеграм-каналах розлетілося фото, на якому російські окупанти тримають убитих тварин ...

Детальніше...

23.03.2023
Замість «сезону тиші» - гучні вибухи
Зараз у більшості братів наших менших мав би бути сезон розмноження, але через російську агресію ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?Випадкове фотоВсі новини

Що "вiдчувають" наші річки та моря під час війни?

12.02.2023

Під час війни ми усі зрозуміли наскільки вода важлива та навіть цінна! Після руйнування ворогом критичної інфраструктури маріупольцям довелося збирати та розтоплювати сніг, а ми, херсонці набирали воду з Дніпра. І у мирний час без очищення та кип'ятіння пити таку рідину не можна, тому її використовували лише у побуті. Бойові дії роблять воду ще більш непридатною до вживання,бо водойми та атмосфера забруднюються. Але, що ж відбувається з водними ресурсами України зараз, у розпал бойових дій? В рамках проєкту "Екологія в умовах війни" Центр екологічної інформації Гончарівки знаходить вичерпні відповіді на складні запитання.

Фахівці з Оперативного штабу при Державній екологічній інспекції кажуть, що ситуація дуже складна. Найбільша шкода йде внаслідок руйнування очисних споруд, дамб та виведення з ладу обслуговуючих організацій, які займалися водопостачанням та очищенням стічних вод. Всі вони без очистки тепер потрапляють до річок та морів, особливо, у "гарячих точках" - на півдні та на Донбасі. Але й у Київському водрсховищі в місті Ірпінь біда! Там через руйнування дамби десятки гектарів родючої землі наразі затоплені.

Ше одна небезпека - забруднення артезіанських вод, які раніше були законсервовані і вважалися стратегічним запасом держави. Останнім часом до них мала доступ кожна людина у себе на ділянці, а також промислові об'єкти та хімічні скдади. Зараз внаслідок бойових дій та руйнацій ці свердловини забруднюються. Достатньо одного потрапляння забрудника, який розповсюдиться і зробить воду непридатною до пиття. Підземний водообмін відбувається протягом сотень років, а поверхневий - протягом місяців.

Наразі вже є інформація про пошкоджені резервуари з відходами хімічного виробництва на Азовсталі, які тепер потенційно можуть потрапити до вод Азовського моря. Це може поставити під загрозу існування окремих видів морської біокультури повністю. Але чи зникне Азовське море як жива біосистема - говорити ще зарано, бо ні українські, ні міжнародні екологи поки що не мають доступу для здійснення хоча б поверхневого моніторингу.

Згодом, коли наші вчені отримають доступ до водойм з територій, які були під окупацією інформації стане більше! Гончарічка трммає руку на пульсі!

Екологічний календар