Новини. Події

25.10.2024
Поточний стан справ у заповіднику «Асканії-Нова»
Скоро зима і всі природоохоронні заклади готуються до холодів. Не виняток і біосферний заповідник ...

Детальніше...

20.10.2024
Через паління сухої трави та обстріли втрачаємо ліси
Для нашого довкілля вересень став місяцем лісових пожеж. Вогнеборцям довелося ліквідувати 19 лісових ...

Детальніше...

09.10.2024
Екоцентр самовдосконалюється і прислухається до лідерів думок
Днями співробітники Центру екологічної інформації Гончарівки взяли участь у дуже цікавому та корисному ...

Детальніше...

Всі новини


Випадкове фото



Всі новини

Часник усьому голова!

25.04.2023

Центр екологічної інформації Гончарівки продовжує онлайн проєкт «Чар-зілля Херсонщини», в якому знайомить користувачів бібліотеки з рослинами, характерними тільки для Херсонської області.Минулого разу ми говорили про скіфський тюльпан, а цього разу хочемо розповісти скіфський часник (друга назва скіфська цибуля). Коли ми готували матеріал про скіфський часник ми й не підозрювали, що знайти бодай якесь його зображення буде дуже складно! Виявилося, що це надзвичайно рідкісний ендемік, який ніде більше у світі не зростає! Можливо, тому в інтернеті немає ні фото, ні відео цієї рослини. А даремно, бо скіфський часник має дуже багато корисних властивостей і цікавих характеристик.
Ця рослина — світлолюбна, помірно посухостійка. Розмножується насінням і вегетативно — поділом цибулин. Квітне у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Занесений до Червоної книги України та Європейського Червоного списку. Перспективна декоративна та харчова культура. Скіфський часник має висоту 30-70 см. Цибулини яйцеподібні, з майже шкірястими, бурими покривними лусками. Молоді цибулинки ясно-коричневі, з тонкими поздовжніми зморшками. Суцвіття — багатоквітковий зонтик. При основі зонтика розташовані зменшені тичинкові квітки на коротких квітконіжках. Листочки оцвітини кремового кольору, іноді з бузковим відтінком.
Ареал виду надзвичайно вузький і охоплює лише невеликі ділянки у Голопристанському та Чаплинському районах Херсонської області, які зараз окуповано. Наявні популяції відокремлені та нечисельні, їх стан вивчений недостатньо. Як унікальний представник флори України скіфський часник становить велику наукову цінність, тому його було занесено до Червоної книги України зі статусом «Вразливий», а також до Європейського Червоного списку.
Достеменно відомо, що ареал виду та його чисельність скорочуються. Так, осередки, описані у першій половині XIX сторіччя у подах Джамбек і Солоний на теренах біосферного заповідника «Асканія-Нова» були розорані, внаслідок чого ці популяції були винищені. Нова знахідка часника скіфського була здійснена у 1998 році на ділянці «Ягорлицький кут» у Чорноморському біосферному заповіднику, втім і цей осередок знаходиться у вкрай загрозливому стані. Зокрема, найбільша чисельність рослин тут була зафіксована у 2003 році та становила 59 особин. Станом на 2016 рік Чорноморський біосферний заповідник залишається єдиною установою, де здійснюється охорона виду. Невідомо скільки особин скіфського часнику залишиться на лівому березі після деокупації.
Істотну загрозу для нього становить порушення місць зростання (особливо розорювання степових ділянок), збирання рослин, викопування. Дієвими заходами охорони могли б стати додаткові дослідження у природі та вирощування у ботанічних садах. В перспективі скіфський часник можна вирощувати як харчову і декоративну рослину, він може стати цінним селекційним матеріалом для схрещування з іншими видами цибулі й часнику.





Екологічний календар