Новини. Події

21.02.2024
Через війну популяція зубрів значно скоротилася
Національний природний парк “Залісся”, що в Київській області понад місяць перебував під ...

Детальніше...

17.02.2024
Результати роботи застосунку ЕкоЗвгроза
На початку повномасштабного вторгнення рф було створено вебресурс та мобільний застосунок ЕкоЗагроза ...

Детальніше...

05.02.2024
Окупанти знов вбивають тварин лівобережжя
Нещодавно мережу сколихнули світлини, на яких російські окупанти позують з мертвими тваринами, вочевидь ...

Детальніше...

Всі новини

Голосування
Як Ви ставитесь до бродячих тварин в місті?







Випадкове фото



Полоз чотирисмугий (полоз четырехполосый, или палласов полоз) 

Це велика змія (довжина тіла до 1,8 м) бурувато-жовтого кольору з великими темно-бурими плямами, черево жовте без рисунка. По боках голови від ока до кутка рота тягнеться темна смуга. Поширений у Східному Середземномор'ї від Італії до Туреччини та Ірану, в Радянському Союзі — на півдні європейської части¬ни СРСР від Молдови до Закавказзя і далі до Аральського моря. На Україні був поширений майже по всій степовій зоні, але нині зустрічається спорадично і відомий лише в окремих пунктах Луганської, Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської, Кримської та Херсонської областей. У останніх двох областях сконцентрована майже вся кількість змій цього виду на Україні, причому в основному на території Чорноморського заповідника, деяких островів Азово-Сиваського заповідно-мисливського господарства та на півночі Керченського півострова.
Полоз населяє степи різного типу, лісостепові ділянки, схили балок з кам'янистими відслоненнями та заростями чагарників. Скрізь зустрічаються одиничні екземпляри і лише на трьох лісостепових ділянках Чорноморського заповідника, на о. Чурюк у Сиваші і в одному місці Керченського півострова можна побачити до 2—10 особин на 10 км маршруту, інколи — до 3 екземплярів на 1 км. Легше всього цю змію зустріти в Чорноморському заповіднику в травні під час перевірки шпаківень на лісостепових ділянках. У шпаківнях або на деревах поряд з ними знаходили до 3—5 полозів на кожні 100 домівок.
У Чорноморському заповіднику цей вид прокидається від зимової сплячки у перших числах квітня і найчастіше зустрічається на ділянках піщаного сте¬пу. Коли шпаки, горобці, синиці оселяються у штучних домівках, полози переходять у лісові гайки і починають контролювати шпаківні. Ці змії добре лазять по деревах та інших вертикальних опорах, піднімаючись на висоту до 5—7 м, по гілках різної товщини і навіть по дроту, на якому розвішено частину шпаківень. Полози легко проникають у шпаківні і з'їдають яйця чи пташенят. Іноді змія стільки з'їсть, що не може пролізти через отвір назовні й залишається в шпаківні, поки перетравиться їжа.
Взагалі в природі кількість дупел, де можуть гніздитися шпаки та інші птахи-дуплогніздники, досить обмежена, тому цих видів не багато і полози співіснують з ними в рівновазі, живлячись в основному більш численними і доступними тваринами — дрібними гризунами. Заходи, вжиті людиною для штучного збільшення чисельності шпаків тощо, водночас сприяли створенню полозам багатої кормової бази, що привело до збільшення чисельності змій. В результаті ці змії знищують значну кількість птахів-дуплогніздників у Чорноморському заповіднику, але така діяльність не вважається дуже шкідливою, оскільки йдеться про зниження чисельності звичайних видів птахів (які занадто розмножились) і збереження цінного рідкісного виду змій.
Після закінчення періоду гніздування у птахів полози переселяються знову в степ та на узлісся гайків, де полюють на мишей, полівок, іноді на ящірок. У Присивашші та в Криму ці змії живляться також ховрахами. В кінці жовтня — на початку листопада полози ховаються у глибоких норах гризунів, у розсипах каміння, в пустотах під фундаментами будівель, де впадають у зимову сплячку. Цей вид не уникає людської оселі: його досить часто знаходили у хатах та сараях, у садибах єгерів заповідника або жителів окраїн деяких сіл. При цьому змії заповзали на горища і руйнували гнізда горобців, та у курники, де ласували курячими яйцями. Незважаючи на це, єгері не вбивали непроханих гостей, а відловлювали та відносили далеко в степ. Спаровування у цих змій відбувається в квітні—травні, у червні самки відкладають у норах гризунів 4—13 яєць, у серпні—вересні з них вилуплюються малята.
Чисельність цього виду на Україні скрізь, крім заповідників, знижується через освоєння місць оселення змії та переслідування її людиною. Охорона плазунів у Чорноморському заповіднику та створення тут умов для збільшення чисельності чотирисмугого полоза дозволяють сподіватися, що рідкісну тварину буде збережено. Необхідно поліпшити охорону цієї змії у Криму, створивши Керченський заповідник.
 

Джерела інформації: Тварини Червоної книги.- К.- 1990. 

 
  • Гадюка степова
    Невелика отруйна змія, загальна довжина якої не перевищує 50 — 60 см. Верхня частина тіла сіра або світло-бура з темною зигзагоподібною смугою ...

Екологічний календар