30.03.2025
Цікаві подробиці про Всесвітній День птахів
Дуже скоро, 1 квітня, світ відзначатиме день птахів. Це свято має довгу та цікаву історію – його ...
21.03.2025
Незабаром, 22 березня світ відмічатиме День водних ресурсів
Вода це є базовою річчю існування і розвитку всього живого на планеті, але разом з тим інколи здається, ...
12.03.2025
На ЧАЕС рятувальники ліквідували наслідки удару БПЛА
«Роботи з ліквідації наслідків атаки безпілотника на об'єкт «Укриття» ЧАЕС завершено. ...
Авторитетні українські екологи вважають, що скласти екорейтінг, результати якого на 100% будуть відповідати істині, неможливо: повноцінні наукові дослідження в Україні давно не проводяться. Крім того, на думку експертів, без постійного моніторингу стану навколишнього середовища і впливу на неї підприємств все публікуються держорганами цифри умовні. Але все ж журналісти Фокусу, спробували скласти екологічний рейтинг регіонів України
До 10 балів - за стан повітря: чим менше викидів, тим вищий бал. 5 балів область могла отримати за динаміку змін - перспективи того, що в найближчі роки викиди шкідливих речовин в атмосферу зменшаться. Ми також проаналізували статистику Держстату щодо зниження або зростання обсягу промислових викидів в атмосферу в 2018 році в порівнянні з 2014-м. За цей показник регіон міг отримати максимум 5 балів.
Ще 10 балів - за рівень створення небезпечних відходів I-III класів небезпеки: чим менше відходів, тим вищий бал. До 5 балів можна було отримати за загальний обсяг створення відходів, включаючи побутові. Також 10 балів кожен регіон міг отримати за рівень викиду забруднених вод.
До 5 балів отримували за показник, побічно характеризує стан навколишнього середовища, - кількість виявлених онкологічних захворювань. Але цей показник багато в чому залежить від розвитку в тій чи іншій частині країни медицини і якості діагностики. Наприклад, насторожують низькі значення в прифронтових Донецькій і Луганській областях. Та й точного числа жителів на підконтрольних українській владі територіях цих областей ніхто достеменно не знає. Нарешті, ми опитали експертів-екологів на предмет того, що місцева влада і бізнес роблять для поліпшення екологічної ситуації в регіоні. На підставі цих оцінок регіон міг отримати ще до 5 балів.
Лідером рейтингу третій рік поспіль стала Чернівецька область (46,9 бала). Далі розташувалися Рівненська область (46,8 бала) і Закарпатті (46,5 бала). Дивно, але четверте місце в рейтингу зайняла Луганська область (45,4 бала), яку завжди сприймали як промисловий, екологічно неблагополучний регіон. По всій видимості, це пов'язано з тим, що значна частина шахт і промислових виробництв залишилися на непідконтрольною території і оцінити їх негативний вплив на навколишнє середовище на даний момент неможливо.
Антилідери рейтингу стали Дніпропетровська (20,1 бала) і Донецька (14,6 бала) області. Це більш ніж очікувано.
Детальним описом кожної області можна ознайомиться за посиланням.
А, що ж Херсонщина? Вона посіла в цьому рейтингу аж 21 місце.
У 2019 до вже наявних екологічних проблем Херсонщини додалася ще одна: в кінці року в херсонському порту вивантажили 3 тис. т піску, який прибув з Чорногорії. За попередніми висновками лабораторних проб, в порт привезли відходи піскостpуйнoї oбpoбки кopаблів, зміст в них домішок важких металів перевищує допустимі норми.
Незабаром може виникнути ще одна проблема: в області запланували побудувати нову чергу Каховської гідроелектростанції. Екологи вважають, що внаслідок цього зміниться інтенсивність течії Дніпра. В результаті підвищиться рівень води в пониззі річки, що напевно вдарить по місцевій екосистемі.
"Є загальна проблема для багатьох областей: непридатні до використання отрутохімікати, що залишилися з радянських часів. Нещодавно з території Херсонщини вивезли 110 т пестицидів, за що слід похвалити обласну адміністрацію", - говорить Юлія Тищенко, керівник Центру екологічної інформації Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки. За її оцінками, на екологічної ситуації негативно позначається відсутність практики сортування сміття, зокрема в курортних містах. Та й в цілому з його утилізацією є проблеми: узбережжі і море забруднені. З року в рік потерпають ліси регіону: позначаються безконтрольна вирубка і пожежі. Також щороку в Херсонській і сусідній Миколаївській областях палає очерет, наповнюючи повітря їдким димом.
За матеріалами видання "Фокус". Головне фото: Getty Images